Stresle Başa Çıkmanın Yollarını Biliyor Musunuz ?

Sizce stres nedir ?

Kendinizi stres altında hissettiğiniz zaman ne hissediyorsunuz ?

Stresten korunmanın ya da başa çıkmanın yollarını biliyor musunuz ?

Sevgili takipçilerimiz yukarıdaki sorulardan da anlaşılacağı üzere bugünkü konumuz günümüzün en büyük sıkıntılardan bir olan stresi ele alacağız.

Şöyle kısaca bir stresin ne olduğunu tanımlayacak olursak ; sanırım şu cümleleri kurmak doğru olacaktır.

Stres dediğimiz şey , bizi zorlayan, engelleyen , kimi zaman motivasyonumuzu düşüren, endişelerimiz ve kimi durumlarda beklentilerimizi erteleme durumunda kaldığımızda bu ve buna benzer olaylar karşısında verdiğimiz tepkidir. Şöyle durumlara dışarıdan bir göz ile bakmayı becerdiğimizde aslında tüm sorunları olayın durumuna göre küçük ya da büyük çapta yapabileceğimiz çabalarla tüm engelleri aşabildiğiniz göreceksiniz.

Hayata, olaylara ve yaşamımıza farklı bir açıdan bakmayı becerdiğimiz zaman olayların farklı yönlerini görebilir, bunları düzeltmek için seçim yolları bulabilirsiniz. Şimdi dilerseniz gelin birlikte, stresle nasıl başa çıkabilirizin yollarını öğrenelim.

Stressiz Bir Hayat İçin Bir Planın Olsun

gerçek yaşam

Kimi zaman 24 saat bile bizim için yeterli olmayabiliyor. Yapılacak dünya kadar işler, yazılması gereken raporlar, çocukların eğitimi derken bir bakmışsın, gün bitmiş ama senin hala yapacağın dünya kadar iş var. Bunu da düşündükçe stres yapıyorsunuz. Hem stresten uzak durmak, hem gün içerisindeki işlere beli bir zaman dilimi ayırmak hem de kendinize vakit ayırmak için günlük planlar yapmanızı öneririz.

Kendini Sev ve Kendine Zaman Ayır

stres çözümü

Haftanın bir gününü kendine ayır ve bugünü kaliteli ve doya doya yaşa. Dilersen çok samimi bir ya da birkaç arkadaşınla bir araya gelip, kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir mekanda buluşup, kahve eşliğinde sohbet edin. İstersen hafta da en az bir gün ayırabileceğiniz yeni bir hobi öğren. Gün senin günün istediğin gibi değerlendirebilirsiniz.

Beslenmene Dikkat Et

Hem formunu korumak , hem sağlığını korumak hem de stresten uzak durmak için yediğine içtiğine dikkat et.

Düzenli Uyku

Sizlerinde iyi bildiği gibi uykusuzluk, insanı, asabi, sinirli gergin olmasına zemin hazırlar. Aynı zamanda uykusuzluktan dolayı beyin olumsuz yönde etkilediği için strese de zemin hazırlar. Bu nedenle uykunuzu iyi almalısınız.

Alarmı 5 dakika Önceye Ayarlayın

stresle nasıl başa çıkılır

Yeni bir güne başlarken, neşeli ve pozitif dolu uyanmak için telefonunuzun alarmını ya da çalar saatinizin alarmını 5 dakika öncesine kurun. Tabi mümkünse 10 dakika öncesine de ayarlayabilirsiniz. Böylelikle uyanınca yatakta bir kaç dakika da olsa esneme hareketleri yapma şansınız olur. Bu sayede uykunuz biraz daha açılır ve yeni güne tipik sabah koşuşturmaları ile başlamasınız.

Cüzdanına Dikkat Et

Kendini mutsuz hissettiğin an çareyi AVM’ lerde ya da güzellik merkezinde bulma. Unutma ki, mutsuzken daha çok harcama yaparız.

” HAYIR ” Demeyi Öğrenin

Kimi zaman zamansızlıktan , kimi zaman ekonominizin  el vermeyişinden, kimi zamanda yaşam rutinize uymayan istek ve önerilere karşı ” Hayır ” demesini bilmelisiniz.

Net ve Doğal

Biliyorsunuz yaşam alanları bizlerin sığınma limanlarıdır. Bu nedenle evimizi dekore ederken, mümkün oldukça gereksiz eşyaları doldurmayalım. Yaşam alanlarımızı dizayn ederken, az ve işlevsel özelliğe sahip eşyalar seçmeye özen gösterelim.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?