Kış Aylarında Cildimize Nasıl Bakmalıyız ?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay ‘dan kış ayları için cilt bakım tüyoları.

Kış soğuk yüzünü cildimizde kuruma yaparak, çatlayarak ve yıpratarak gösteriyor. Bu nedenle cildimiz daha bir mat görülmeye canlılığını yitirmeye başlar. Bunun yanı havanın soğuk etkisinden dolayı kurumalar ve çatlaklıklar meydana gelir. Eğer cildimizin kurumasını, çatlamasını ve yıpranmasını istemiyorsak, düzenli olarak cildimizi temizleyip, nemlendirmeli ve doğru ve etkili bakım yapmalıyız.

Şimdi bu konuda neler yapabileceğimizi öğrenmek için Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay ‘ın bu konudaki önerilerine kulak verelim.

Kuru Ciltler İçin Zeytinyağı İyi Gelir mi ?

kışa hazırlık cilt bakımı

Sizlerinde bildiği gibi cilt bakımı kozmetik ve medikal bakım olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Eğer cildimizde herhangi bir problem ya da sorun var ise cildiyeciye (Dermatoloji ) görülmemiz şart. Eğer cildimizde çok büyük bir problem veya sorun yok ise evde yapabileceğimiz birkaç basit uygulama ile cildimizi temizleyip, bakımını yapmamız mümkün.

Kuru bir cilde sahip iseniz, en iyi doğal bakım zeytinyağıdır. Tabi zeytinyağını direk olarak yüzümüze sürmüyoruz. Zeytinyağının içerisine biraz su karıştırıp, öyle sürüyoruz.

Cildi Nemlendirmek İçin Evde Bakım Önerileri

kışın cildimizi nasıl korumalıyız

Biraz öncede belirtiğimiz gibi cildimizde herhangi bir problem yok ise, evde yapabileceğimiz rutin bakımlar ile cildimizi temizleyip, nemlendirebiliriz. Cildimiz için evde nasıl bir bakım yapabiliriz, bir bakalım.

Beslenmenize Dikkat Edin

Sağlıklı bir cilt için özellikle C ve E vitamini yönünden zengin, Biotin ve çinko içeren sebze ve meyveler tüketmeye özen gösterin.

Düzenli Olarak Egzersiz ve Spor Yapın

Beslenme kadar spor ve egzersiz yapmakta oldukça önemlidir. Hem cilt için, hem sağlık için spor ya da egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Cildi doğal yolla nemlendirmenin en kolay yollarından biri düzenli olarak su tüketmektir. Su hem cildi nemlendirir, hem cilde canlılık verir, hem de ödem atmaya yardımcı olur.

Mutlaka Nemlendirici Krem Kullanın

Soğuk havalardan ve dış etmenlerden korunmak için cildinize uygun doğru bir nemlendirici kullanmalısınız.

Güneş Koruyucularını Kış Aylarında Kullanın

Genelde güneşin yakıcı etkisinden korunmak için yazın güneş koruyucu kremlerden, losyonlarından yararlanırız. Aslında güneş koruyucularını sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde kullanmanızı öneririz. Bildiğiniz gibi soğuk hava cildiniz kurumasına neden olur. Aynı zamanda nemini alıp, elastik liflerin kaybına kadar, bir çok zararı vardır. Hem bu zararlardan korunmak hem de yaşlanmadan korunmak için güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?