Zayıflama Smoothie: 3 Yağ Yakıcı Smoothie Tarifi

Smoothieler, özellikle zayıflama sürecinde kullanılabilecek harika bir ara öğündür. Bu yazımızda, zayıflama hedeflerine yardımcı olan 3 farklı smoothie tarifiyle karşınızdayız.

Smoothie Nedir ?

Smoothie, sıvı ve katı gıdaların karıştırılıp püre haline getirilmesiyle yapılan bir içecektir. Kendi içinde sonsuz farklılık sunabilecek smoothieler, özellikle sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak sık sık tüketilmektedir.

Zayıflama Smoothie’leri Nasıl Yardımcı Olur?

Metabolizmayı Hızlandırır

Smoothieler içerdikleri besinler sayesinde metabolizmayı hızlandırarak, vücudun yağ yakma sürecini hızlandırır.

Tokluk Hissi Sağlar

Smoothieler sıvı gıdalar içerdiği için, mideyi dolgun hissettirir. İçeriğindeki lif sayesinde uzun süre tok hissi yaratır.

Sağlıklı Beslenme Alternatifi

Smoothieler, sağlık yararlarının yanı sıra özellikle tatlı ihtiyacını karşılamak için harika bir alternatiftir.

Detoks Etkisi Yaratır

Smoothieler, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde detoks etkisi yaratır ve vücuttan toksinleri atar.

3 Farklı Yağ Yakıcı Smoothie Tarifi

1. Ananas ve çarkıfelek meyveli zayıflama smoothie tarifi

Bu smoothiede ananas, limon ve çarkıfelek meyvesinin birleşimi yağların sindirimini ve toksinlerin vücuttan atılmasını destekler. Omega-3 ve lif bakımından zengin olan chia tohumu bu eylemi güçlendirerek kalıcı tokluk hissi sağlar.

1 Büyük Bardak İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 dilim ananas;
 • 1 tutku meyvesi;
 • 1 C. Chia tohumları;
 • Bir limonun suyu;
 • 100 ml su.

Hazırlık

Bu ananaslı zayıflama smoothie tarifini hazırlamak için tüm malzemeleri bir blender kullanarak karıştırmanız yeterlidir. İstenilen kıvamı elde etmek için gerekirse daha fazla veya daha az su ekleyebilirsiniz.

2. Havuç, Portakal ve Greyfurtlu Zayıflama Smoothie Tarifi

Bu zayıflama smoothie tarifinde havuç ve portakal size karotenoidler ve vitaminler sağlar. Greyfurt ise sindirim organlarının eliminasyon fonksiyonlarını harekete geçirmek için mükemmeldir. Dolayısıyla bu smoothie vücudu boşaltmak ve detoksifiye etmek için mükemmeldir.

1 Büyük Bardak İçin Malzemeler

 • Greyfurt suyu;
 • Bir portakalın suyu;
 • 1 havuç;
 • 1 cm zencefil kökü.

Hazırlık

Bu smoothieyi hazırlamak için havucu yıkayıp soyarak başlayın. Daha sonra tüm malzemeleri blender yardımıyla karıştırın. Parçalar olmadan oldukça sıvı bir preparat elde etmelisiniz. Gerekirse tatmadan önce süzebilirsiniz.

3.Salatalık ve Kivi ile smoothie süzme tarifi

İdrar söktürücü salatalık,

antioksidan kivi ve iştah kesici nane kombinasyonu tam bir zayıflama smoothie’si için mükemmeldir. Drenaj aktif maddeleri açısından zengin olan salatalık aynı zamanda su tutulmasıyla mücadele etmek ve dokularda tutulan suyun ortadan kaldırılmasını desteklemek için de idealdir.

1 Büyük Bardak İçin Malzemeler

 • 1/4 salatalık;
 • 1 kivi;
 • 6 nane yaprağı;
 • 80 ml su.

Hazırlık

Bu idrar söktürücü smoothie’yi hazırlamak için kivi ve salatalığı soyarak başlayın. Salatalık organik ise yıkandıktan sonra kabuğunun muhafaza edilmesi mümkündür. Daha sonra sıvı bir smoothie elde etmek için tüm malzemeleri uzun süre karıştırın. Normalde sıvı bir içecek yapmak için salatalık yeterlidir. Ancak istenilen kıvamı elde etmek için daha fazla veya daha az su ekleyebilirsiniz.

Smoothie’lerin Sağlık Yararları

 • İçerdiği sebze ve meyveler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği lif sayesinde mideyi dolgun hissettirerek tokluk hissi yaratır.
 • Detoks etkisi yaratır ve vücuttan toksinleri atar.
 • Kalp sağlığına faydalıdır.

Zayıflama İçin En İyi Zaman: Smoothie’ler Ne Zaman İçilmelidir?

Smoothieler, özellikle ara öğün olarak tüketildiğinde, diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Ancak, her öğününüzde smoothie içmek kilo aldırıcı olabileceği için, beslenmenizdeki diğer öğünlere de dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca, normal öğün yemek yerine kullanmak zayıflamanızı engelleyebilir.

Sonuç ve Öneriler

Smoothieler, doğru şekilde hazırlandığında sağlıklı ve besleyici bir ara öğün seçeneğidir. Özellikle zayıflama hedefleriyle tüketildiğinde, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur. Ancak, tek başına smoothie içmek ya da ana öğün yerine tüketmek, dengeli bir diyetin yerini tutamaz. Küçük porsiyonlar halinde, ara öğün olarak tüketilmesi önerilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?