Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmak İstemez misiniz ?

Cildinizi Gençleştirecek Öneriler

Cildinizin kaybetmiş olduğu canlılığı ve parlaklığı geri kazandırmaya hazır mısınız ? Gün içerisinde yapacağınız birkaç basit yöntemle cildinizi daha genç bir görünüme kavuşturabilirsiniz. ” Nasıl ? ” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen bu noktada sözü sevgili Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar’a bırakıyoruz.

Cildinizi Gençleştirecek Öneriler

✔ Güne Yüzünüze Masaj Yaparak Başlayın

Eğer uykusuz bir gece geçirdiyseniz, sabah cildinizin solgun, gözaltlarında ise ödem oluştuğunu görürsünüz. Cildinizi canlandırmak, gözaltı ödemlerinden kurtulmak için sabahları ilk iş olarak şöyle bir uygulama yapabilirsiniz. Soğuk su ile yada soğuk jeller ile cildinize masaj yaparak, cildinizi canlandırıp, ödemlerinizi azaltabilirsiniz. Bu sayede yüzünüz daha zinde bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Hemen yüzünüze uygulayabileceğiniz küçük bir tüyo paylaşalım.

yüz masajı yapmanın püf noktaları

Gözaltı şişkinliğinden ve ödemden kurtulmak için soğutulmuş yeşil çayın içerisine gazlı bezi batırıp, yüzünüze pansuman yapar gibi sürün. Bu uygulamayı yaptıktan sonra uygun bir temizleyici ile yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici kreminizi sürün. Nemlendirici kreminizi aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde lenf drenaj yönünde masaj yaparak kremi yedirin.

✔ Gün İçerisinde Cildinizi 2 Kere Temizleyin

Sevgili Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, daha genç bir cilde sahip olmak için ” cildinizi günde 2 kere temizleyin ” diyor. Tabi cilt temizliğinizi yaparken cilt yapınıza uygun temizlik malzemeleri kullanmalısınız. Diyelim ki, kuru bir cilde sahipsiniz. Kuru cildinizi yağlı cilt temizleme ürünleri ile temizlerseniz şayet , cildiniz kurur ve kırışır. Bu nedenle cilt yapısına uygun temizleme ürünleri kullanın. Temizleme işlemi bittikten sonra mutlaka cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanın. Malumunuz maskeden dolayı gözeneklerde tıkanmalar neden olmakta. Bunun sonucunda ise akne oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için su bazlı tıkanmayan nemlendiriciler tercih edebilirsiniz.

✔ Yeteri Kadar ve Kaliteli Bir Şekilde Uyuyor musunuz ?

Şu bir gerçek ki, uykun güzelliğe katkısı var. Yeterli ve kaliteli bir şekilde uyuduğunuz taktirde cilt sağlığınıza katkıda bulunmaktasınız. Her ne kadar kişiden kişiye değişse de günde ortalama 6 yada 8 saat düzenli bir şekilde uyumakta fayda var. Aklınızda bulunsun cilt metabolizması gece çalışmakta. Bu nedenle aktif içerikli ürünleri gece sürmenizi öneririz. Uyku için küçük bir öneri daha paylaşalım.

kaç saat uyku yeterli

Aklınızda bulunsun ! Sürekli yan pozisyonda uyumak , tek taraflı baskıya neden olmakta. Bunun sonucunda ise uyku çizgilerin oluşmasına neden olur ve asimetri oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için yan yatıyorsak, pozisyonumuzu değiştirmeliyiz. Mümkünse sırt üstü yastık tercih edin.

Cildinizi Gençleştirecek Diğer Öneriler İse ;

  • Düzenli Egzersiz Yapmak
  • Yeteri Miktarda Su Tüketmek
  • Sağlıklı Beslenme
  • Evde de Güneş Koruyucu Sürmek
  • Sigaradan ve Pasif İçicilikten Kaçınmak

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu ” Maske Kullanırken Cilt Bakımını İhmal Etme !

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?