Depreme Uygun Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Yakın bir zamanda da ülkemizde çok üzücü büyük bir deprem yaşadık. Yaşadığımız bu üzücü olaydan sonra kendimizce bazı önlemler alıyoruz. Bu önlemlerin arasında ev dekorasyonu da yer almakta. Peki, olası bir sarsıntı ve depreme karşı ev dekorasyonu nasıl olmalı? Ev içinde nasıl tedbirler alabiliriz ? Gelin, birlikte bir inceleyelim.

Mobilya Askıları ve Çapaları

Binanızın, evinizin duvaları ne kadar sağlam olursa olsun , herhangi bir sarsıntı yada deprem esnasında küçük veya büyük çapta darbe alabilir. Bir deprem sırasında devrilmelerini önlemek için büyük mobilya parçalarını duvarlara sabitlemek için mobilya kayışları ve ankrajları kullanın. Ayrıca duvarlara herhangi bir şey veya yatağınızın yakınına büyük lambalar koymaktan kaçının. Bu eşyalar bir deprem sırasında düşebilir veya devrilebilir ve size çarpabilir.

Ev İçinde Alabileceğimiz Diğer Önlemler

???? İlk etapta büyük mobilyaları ( Tv Ünitesi, Kitaplık, Konsol, Vitrin, Vestiyer, Kıyafet Dolabı vb. ) mutlaka sabitlememiz gerekmektedir.

???? Herhangi bir sarsıntı da, depremde olası kazaları önlemek adına eşyaları duvara monte etmeniz oldukça önemlidir. Monte konusunda bizim size önerimiz çivi yerine vida veya dübel kullanmanızı öneririz.

???? Oturma odası, salon, mutfak yada evinizin herhangi bir alanında kullanacağınız sehpa, masa, sandalye koltuk gibi eşyalarınızın da dayanıklı ve sağlam malzemeli olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle deprem anında kaçış durumlarına engel olabilecek dekoratif ürünlerden kaçının  !

???? Vitrin, konsol ve benzeri mobilyalarımızın içerisine ağır eşyaların doğru yerleştirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

???? Depreme uygun ev dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta ise, eşyaları doğru yerleştirmektir. Mesela ; vitrin, konsol ve benzeri mobilyalarınızın içerisine ağır eşyaların doğru yerleştirilmesi oldukça önemlidir.

????Peki , yaşam alanınızın çizgisine estetik katan objeleri, dekoratif eşya ve ürünleri nasıl yerleştirmeliyiz ? Ağır objelerin alt kısımlara yerleştirilmesi sallanma durumunda üzerimize düşmesine engel olabilir.

Yaşam alanlarınızı aydınlatma için tercihinizi avizeden yana kullanacaksanız tercihinizi şu yönde yapmanızı öneririz. Hafif yapıda olan avize tercih edin.

???? Eğer ağır avizeler tercih edecekseniz doğru ve sağlam montele edilmeli. Yatak üzeri ya da koltuk üzerlerine gelmemelerine de özen göstermekteyiz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?