Modern , Sade Oturma Odası Dekorasyon Önerileri

Hem Modern, Hem Sade Bir Oturma Odası Dekorasyonu

Yaşam alanlarımızda ortaklaşa kullandığımız alanların başında oturma odaları gelir. Her ne kadar oturma odası, aile bireylerin ortak kullanım alanı olsa da, salonu olmayan evlerde misafir ağırlama işlemini de üstlenmektedir. Durum böyle olunca, oturma odasını dekore ederken, hem misafirleri, hem de aile bireylerini düşünerek hareket etmek gerekir.

Peki, böyle bir durumda nasıl bir dizayn oluşturabiliriz, diyenlerin sesini duyar gibiyiz. Hemen bu konuda konun uzmanların önerilerinden yola çıkarak, hem kullanışlı, hem şık, hem misafirleri ağırlayabileceğiniz zarif bir mekan, hem de konfor ve rahatlığın bir arada olacağı modern oturma odası dekorasyon fikirlerini sizler ile paylaşalım.

Renk Dengesi ve Ahengi

yeni trend oturma odası renkleri

Yukarıdaki görseli can alıcı bir göz ile incelediğimiz zaman bir oturma alanında hem dengeli hem de ahenk içinde renklerin nasıl kullanabileceği konusunda bizlerle ilham vermekte. Odayı şöyle dikkatli bir şekilde incelediğimizde duvar ve mobilyalar için açık renkler tercih edilerek dekoratif unsurlarda tercih edilen renkler ile dengenin sağlandığını görmekteyiz. Odanın genelinde açık renk tercih edilip dekoratif unsurlarda da kontrast canlı renkler tercih edilerek, bütünsel bir ahenk oluşturulabilir. Bunun yansımasını halı seçiminde görmekteyiz. Halının rengi canlı ve sıcak renklerden tercih edilerek odanın enerjisi artırılmış.

Odanın Estetiğini Artıracak Aydınlatma

modern oturma odası aydınlatma sistemleri

Her ortamda olduğu gibi oturma odasında da aydınlatma oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Aydınlatmanın dışında oturma odası dekorasyonuna sıcaklık katan unsurlar arasında rahat ve konforlu oturma grubu, halılar, odaya görsel estetik katacak olan ev aksesuarları da diğer önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Hem bu unsurların göz estetiğine hitap etmesi için, hem de odanın iyi bir şekilde ışıklandırılması için odanın farklı noktalarında, farklı biçimlerde aydınlatmalar kullanmakta fayda var.

Favori Renginizi Mekanınıza Yansıtın

modern oturma odası dekorasyonları 2020

İç dünyanızdaki rengi, zarif ve ince bir şekilde kombin oluşturarak oturma odanızın dizaynına yansıtabilirsiniz. Tek renk tercih edebileceğiniz gibi fazla aşırıya kaçmadan birbirleri ile ahenk içinde olabilecek en fazla üç renk ve tonlardan yararlanarak etkileyici bir kontrast oluşturabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?