Dr. Gökçen Erdoğan Gebeler İçin Bitki Çayı Önerileri

Gebelikte Hangi Bitki Çayları İçilebilir

Hamilelik döneminde bitki çayı içmek zararlı mı ? Gebelik döneminde hangi bitki çayları tüketilmeli ? Bitki çayın faydaları nelerdir ?

Hamilelik döneminde birçok kadının aklında, acaba, bitki çayı tüketsem bir sakıncı var mı ? Hangi bitki çayı gebelikte daha iyi olur, gibi bir takım sorular akıllarda. Şimdi bu soruların yanıttı vermek için Op.Dr. Gökçen Erdoğan‘ın bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Gebelik Döneminde Bitki Çayı İçebilirsiniz

Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı sevgili Dr. Gökçen Erdoğan, gebelikte bitki çayının tüketilebileceğini söylüyor. Bu süreçte tüketeceğiniz bitki çayları, bir taraftan stresinizi azaltmaya yardımcı olurken, bir taraftan da sizi rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra antioksidan içerdiğinden dolayı da bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Bitki Çaylarını Tüketirken Dikkatli Olun

gebelikte hangi bitki çayları içilir

Dr. Gökçen Erdoğan, gebelik döneminde bitki çayı tüketecek olanların dikkatli olması gerektiğinde altını vurguluyor. Bu süreçte aşırı derecede tüketeceğiniz bitki çayların sindirim sisteminde, sinir ve üriner sistem üzerinde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle bitki çaylarını tüketirken, hem tüketeceğiniz bitki çayının türünü, hem de miktarını dikkat etmeniz gereklidir. Bu süreçte hangi bitki çaylarını ne kadar tüketebileceğiniz konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gebelik Döneminde Tüketilebilecek Bitki Çayları

hamilelikte hangi çaylar içilebilir

? Zencefil – limon – kuşburnu – ıhlamur gibi bitki çayları genelde zararsızdır.

? Eğer uykuya dalma gibi bir sorun yaşıyorsanız veyahut uykusuzluk çekiyorsanız, yatmadan önce bir fincan melisa çayı içebilirsiniz.

? Ahududu çayı, doğum sancılarını azaltmaya yardımcı olur.

? Zencefil çayı ilk 3 ayda sık yaşanan bulantı ve kusma sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

? Özellikle sabahları aç karnına tüketeceğiniz bitki çayı , hamilelik sürecinde bulantı sürecini artırabileceğini unutmayın.

? Günde en fazla 2 fincan bitki çayı tüketebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Sakıncalı Olabilecek Bitki Çayları

? Hamilelik döneminde düşük riski oluşturabilecek bitki çayları : yaban mersini – lavanta – adaçayı – papatya – ökseotu – aloevera – karahindiba

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?