Gribe Karşı Vücudunuzu Koruyacak 5 Doğal Yöntem

Kışın buz gibi yüzünü iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde nezle ve grip bir olmuş, yanımızdan hiç ayrılmıyorlar. Bir taraftan sağlığımızı korumak için bir taraftan da nezle ve gribe karşı korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmekte fayda var. Bu besinler arasında öyle gıdalar var ki, içermiş olduğu bileşenler sayesinde vücut direncimizi güçlendirip, soğuk algınlıklarına karşı bizi koruyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan , soğuk havalarda soğuk algınlığına karşı vücut direncinin artırmak için bol miktarda C vitamini tüketmemizi öneriyor. C vitaminin çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olmasının yanı sıra vücuttaki toksin maddelerini atıp, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. C vitaminin yanı sıra demir, çinko, omega 3 yağ asitleri, vitamin, mineraller, A ve E vitaminleri de bağışıklık sistemlerimizi güçlendirip, nezle ve grip gibi soğuk algınlığına karşı vücut direncimizi artırmaktadır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan’dan Gribi Karşı 5 Doğal Yöntem

Narenciye 

soğuk algınlığına karşı c vitamini

Gribe karşı korunmanın yolları arasında C vitamini yönünden zengin olan mandalina, limon, portakal gibi kış aylarında yeteri miktarda tüketilmesi gerekir. Her sabah ılık bir suyun için bir dilim limon atarak tüketirseniz, güne daha zinde başlayabilirsiniz. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapalım. Eğer küçük tansiyonuz var ise limonlu suyunun tansiyonu düşürücü özelliğe sahip olduğunu unutmayın. Portakal, mandalina ve diğer narenciyeleri de posası ile tüketmekte fayda var.

Yoğurt ve Kefir

probiyotik faydaları

Bir taraftan bağırsak florasını ve bağırsak sistemini güçlendirmek, bir taraftan da grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini güçlendirmek adına probiyotik ve prebiyotik kaynaklarını düzenli olarak tüketmekte fayda var. Özellikle yoğurt , içerdiği laktik asit ile mikroplara karşı vücudu korumaktadır. Kefir ise , sindirim sistemine yararlı bakterilerin yerleşmesine olanak sağlayarak bağırsak florasını dengelemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirip, vücudu bir takım hastalıklara karşı korumakta.

Ceviz – Fındık – Badem 

gribe iyi gelen kuruyemişler

E vitamini, çinko, magnezyum, omega 3 gibi yağ asitleri yönünden zengin olan ceviz , fındık ve badem bağışlık sistemini güçlendirerek nezle ve gribe karşı bir kalkan görevi üstlenmektedir. Özellikle fındık ve bademi çiğ olarak tüketmekte fayda var.

Su

gribe iyi gelen içecekler

Soğuk algınlığına yakalandığımız zaman vücudumuzda toksin ve mikroplara daha çabuk artmakta. Toksin ve mikropların vücudumuza yerleşip bizi güçsüz bırakmasını önlemek adına yeteri miktarda su tüketmeliyiz.

Nar

narın faydaları

Bin derde deva nar. Nara kırmızı rengi veren antosiyanin bileşenleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olup, birçok hastalığa karşı bizleri korumakta.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?