Hamileyken Yemeniz Gereken 5 Süper Yiyecek

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik sürecinde hem bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip, büyümesi içinde, hem de sizin bu süreçte sağlığınızı korumanız açısından yedikleriniz ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir. Peki, hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz ?

Gelin birlikte hamilelik süresinde tüketmeniz gereken yiyeceklere bir göz atalım.

Hamileyken Yemeniz Gereken Sağlıklı Yiyecekler

? Süt

Kalsiyum yönünden oldukça zengin olan besinler arasında süt ve süt ürünleri gelir. Özellikle süt hem vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını karşılaması açısından hem de kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinde vücut normalin iki katı kadar kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle bu süreçte düzenli olarak süt tüketmekte fayda var.

? Brokoli

hamilelikte en faydalı yiyeceklerBir taraftan vücudumuzu hastalıklardan karşı korumak, bir taraftan da bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına yeteri miktarda yeşil yapraklı bitkiler tüketmekte fayda var. Bu süreçte bizim size tavsiyemiz yeteri miktarda brokoli tüketmenizdir. Brokoli, içinde barındırdığı C vitamini, kalsiyum ve folik asit sayesinde sizi birtakım hastalıklara karşı koruyarak, vücut direncinizi artırır.

? Kuru Meyve

Bir taraftan açlığınızı bastırmak adına, bir taraftan tatlı krizinizi engellemek adına kuru meyve ( kuru incir – kuru kayısı- kuru erik vb. ) tüketmenizi öneririz.

? Kavrulmamış Kuruyemiş

hamilelikte yenmesi gerekenler listesiBebeğinizin beyin gelişimi için omega 3 ve 6 açısından zengin olan kavrulmamış kuruyemişleri (fındık – ceviz – badem vb. ) ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

? Kuru Fasulye ve Mercimek

Hamilelik evresinde rutin yaşantınızdan biraz daha fazla protein almanız gerekiyor. Bir taraftan protein ihtiyacınızı karşılamak adına, bir taraftan da hamilelik evresinde oluşabilecek kabızlık durumuna karşı bol miktarda kuru fasulye ve mercimek yiyebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?