Kış Aylarında Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 6 Besin

Kış Aylarında Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Malumunuz soğuk hava iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Bugünlerde grip, nezle ve bronşit gibi üst solunum hastalıkları da çoğalmaya başladı. Peki, hem vücut direncimizi artırmak hem de kış mevsiminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ne yapmalıyız ? Öncelikle sağlığımız için taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. Egzersiz yada spor yapmayı ihmal etmemeliyiz. Tabi ki, yeteri miktarda su tüketimine de özen göstermeliyiz.

Hazır, taze sebze ve meyvelerin sözü geçmişken, kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için hangi sebze ve meyveleri tüketmeliyiz ?

Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besinler

Her Derde Deva Nar

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nar

Narın her derde deva olduğunu bilmeyen yoktur. Biz yine de bir hatırlatalım. Efendim, bildiğiniz gibi nar , çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Narı tek başına tüketebileceğiniz gibi, dilerseniz salatanızın içine ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de ara öğün olarak tüketeceğiniz yoğurdun içine de ekleyebilirsiniz.

Omega 3 Kaynağı Balık

Biliyorsunuz Omega 3 açısından en zengin besin grupları arasında balık yer alır. Başta ton balığı ve somon olmak üzere sardalye, morina ve uskumru bu açıdan oldukça zengindir. Sağlığınız açısından özellikle kış aylarında haftada 2 – 3 gün balık tüketmenizi öneririz.

Vitaminler Yönünden Oldukça Zengin Olan Kara Lahana

Kara lahana bünyesinde A – C ve K vitaminleri barındırmaktadır. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum da bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi açısından oldukça zengin olan bu besinin antioksidan açısından da oldukça zengindir. Özellikle kış aylarında haftada 1 -2 kere kara lahana tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Ömrümüzü Uzatan Besin Yoğurt

yoğurdun faydaları

Ne demişler, daha sağlıklı ve uzun yaşamak için günde 1 kase yoğurt yiyin. Probiyotik açısından zengin olan yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Ayrıca , yapılan araştırmalara göre bağırsak florasının sağlığı açısından etkili olduğu söylenmektedir.

Protein Kaynağı Yumurta

Protein açısından zengin olan yumurtanın içerisinde A ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko, demir ve folik asit bulunmaktadır.

C Vitamin Deposu Portakal

Hiç kuşkusuz kış mevsimlerin vazgeçilmesi C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal bir taraftan bağışıklık sistemimizi güçlendirirken, bir taraftan da grip ve nezle gibi üst solunum rahatsızlığına karşıda vücut direncini artırmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?