Kış Gebeleri Nelere Dikkat Etmeli ?

Kış Hamileliği Nasıl Rahat Geçer ?

Hamileliği kış dönemine gelenler nelere dikkat etmeli ?

Hamilelik döneminde kışın beslenme nasıl olmalıdır ?

Kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Bu konumuzda kış gebelerine önerilerde bulunacağız.

Hamilelik dönemi kış aylarına rastlayanların hamilelik süreci , yaz aylarına denk gelenlerden biraz daha farklı ve zor geçebilmektedir. Mevsim şartlarına bağlı olarak kışın, daha fazla kapalı mekanlarda kalmak zorunda kalabiliyoruz. Kapalı ve kalabalık mekanlarda kaldığımız sürece üst solunum rahatsızlıklarına daha fazla ortaya çıkmakta. Bir taraftan bulaşıcı virüsler kol gezerken, bir taraftan da güneş ışınlarından yeterince yararlanamadığımızdan dolayı D vitamini eksikliği artıyor , gebelik sürecinde ruhsal değişikliklerde işin işine girince anne adayları biraz daha zorlanabiliyorlar.

kış gebelerine öneriler

Kışın Hamilelerin Beslenmesi Nasıl Olmalı ?

Şimdi bir taraftan konun başındaki sorulara yanıt bulmak, bir taraftan da anne adayların kışın hamilelik sürecini rahat geçirebilmelerine yardımcı olmak adına Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Umut Dilek ‘in bu konudaki önerilerini sizler ile paylaşıyoruz.

Hamilelik sürecinde gerekli olan vitamin ve mineral içeren besinleri yeterli miktarda tüketmelisiniz.

Kış meyve ve sebzeleri de yeteri miktarda tüketmek gerek.

Hamilelik döneminde çok sık görülen kabızlığı azaltma için bol lifli kış sebzelerini tüketmekte fayda var.

Protein ve omega- 3 asitleri yönünden zengin olan balığı hafta 1 kez buğulama veya ızgara şekilde tüketmeye özen gösterin.

Kış Hamilelerine Tavsiyeler

Mümkün Oldukça Öpmeyin ve Tokalaşmayın 

Biliyorsun kış aylarında gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalık etrafta kol gezmekte. Özellikle biraz öncede belirttiğimiz gibi kalabalık , kapalı mekanlarda ve yeteri derecede havalandırılmayan mekanlarda gerek solunum yolu ile gerek ise temas yoluyla virüsler hızlı bir şekilde bulaşmakta. Mümkün oldukça böyle mekanlarda bulunmamaya özen gösterin. Virüslerin temas yolu ile geçtiğini unutmayıp, kimse ile tokalaşıp, öpmeyin.

Ortamı Nemlendirin

Anne adaylarının düzenli olarak yaşam alanlarını havalandırarak temiz havanın içeri girmesine, kirli havanında dışarı çıkarmayı sağlamalı. Kuru havanın solunum yolları üzerinde önemli etkisini olduğunu göz önünde bulundurarak evlerde kaloriferin ve sobanın kuruttuğu havayı kaynayan bir çaydanlık, ıslak bezler gibi önemler ile nemlendirmekte fayda var.

Ayaklarınızı Sıcak Tutun

Kış mevsiminde anne adaylarının vücut ısılarını korumaları oldukça önemlidir. Bu nedenle kıyafet seçimi yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Yünlü, pamuklu, hava alabilen yumuşak giysiler tercih etmekte fayda var Bir de ayakları sıcak tutmak adına yünlü veya pamuklu çorap giymeyi ihmal etmeyin.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Biliyorsunuz kışın azalan güneş ışınları nedeniyle D vitamini eksikliği artmaktadır. Hava soğuk olduğundan dolayı da hep dışarı çıkmak istemezler. Eve kapanıp kalmayın, mümkün oldukça günde yarım saat yürüyüş yapın. Bir taraftan vücut direncini korumak bir taraftan da enerjinizi yükseltmek adına, yoga, hamile pilatesi ve ya meditasyon yapabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?