Soğuk Duş Almanın 4 Faydası

Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

Bir çoğumuz yeni bir güne başlarken, yada günü bitirirken duş almayı tercih ederiz. Duş almanın bizim üzerimizde büyük bir etkisi vardır. Özellikle soğuk su ile alınan duşun oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz ? Ne tür faydaları mı var ? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

soğuk su ile duş almanın faydaları

Soğuk su ile duş almanın faydalarına geçmeden önce kısaca bir soğuk su ile duş almaya nasıl başlamalıyız, konusuna değinelim. Öncelikle soğuk duşu günlük rutininize eklemek için her duş alımında , duştan çıkmanıza 1 dakika kala soğuk suyu açmalısınız. Belli bir rutine oturduktan sona derece derece sıcaktan soğuğa doğru suyu ayarlayabilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Vücudumuz soğuğu hissettiği an, ısınmak için daha fazla enerji tüketmesi gerektiğini algılar. Bir taraftan ısınmak için daha fazla enerji harcarken, bir taraftan da daha çok yağ yakıp, zayıflamaya yardımcı olur.

Cildiniz ve Saçınız Daha Sağlıklı Olur

Sizin de bildiğiniz gibi sıcak su cildi ve saçı kurutur. Soğuk su ise bir taraftan saçların daha parlak ve hacimli görünmesini sağlarken, bir taraftan da cildi sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Bu arada soğuk su gözenekleri daraltmaya yardımcı olup, sivilce oluşumunu da engeller. Bunun yanı sıra detoksifikasyona katkı sağlayarak toksin ve atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu durumda cildin daha genç ve sağlıklı görülmesini sağlar.

Hormon Üretimini Artırır

Soğuk su ile duş almanın diğer bir faydası da hormon üretiminin artmasıdır. Soğuk duş esnasında hormon bezlerinin aktiviteleri artarak , vücudun daha fazla hormon salgılamasına yardımcı olur. Üreme sistemine büyük yarar sağlayarak çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilir. Sperm sayısı sıcaklık arttıkça düşer. Bu nedenle soğuk su belki işe yarayabilir.

Lenf Sistemini Güçlendirir

Lenf sıvının hareketi kasların kasılması ile oluşur. Soğuk duş bütün vücuttaki kasların kasılmasına yardımcı olduğu için lenf sisteminin daha iyi çalışmasına da yardımcı olur. Bu da artık maddelerin vücuttan hızlı bir şekilde atmasını sağlar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?