3 Ev Yapımı Çamaşır Deterjanı Tarifi

Kendi çamaşır deterjanınızı yapmak, en sevdiğiniz kıyafetlerinizi yıkamak için zararlı kimyasallar kullanmadığınızdan emin olmanın en iyi yoludur. Şans eseri, hem ekonomik hem de çevre için iyi olan birçok DIY çamaşır deterjanı tarifi var.

Evde Toz Deterjan Nasıl Yapılır ?

Bildiğiniz gibi birçok ev yapımı temizlik ürününün temel maddesinde sabun bulunmaktadır. Bizde bugün evde toz deterjan yapımında sabun kullanacağız. Sabunun dışında bir de bir bardak kabartma tozu ve bir bardak boraksa ihtiyacınız olacaktır.

En sevdiğiniz sabunu rende ile rendeleyerek başlayın. Çubuğun yaklaşık yarısı iki bardak vermelidir. Ardından, tüm malzemeleri bir karıştırma kabına dökün ve birlikte karıştırın. Karışım bu noktada yapılır, ancak suda daha iyi çözünme eğiliminde olan daha ince bir toz istiyorsanız bir blender kullanabilirsiniz. Karışımı, kapatabileceğiniz bir kapta saklayın ve düzenli bir yükleme için bir kaşık kullanın.

An itibarıyla ev yapımı toz deterjanınız hazır.

Çamaşır Sabunu Yapımı

Kendi DIY çamaşır sabununuzu yapmak için çamaşır sodası, boraks, kalıp sabun, 5 galonluk bir kova ve sıcak suya ihtiyacımız var. Dilerseniz kokulu bir çamaşır sabunu yapmak isterseniz, lavanta veya nane gibi kokulu bir sabun seçebilirsiniz.

İşe, yine kalıp sabunu rendeleyerek veya daha ince bir toz oluşturmak için bir blender kullanarak başlayın. Bu sefer tüm çubuğu kullanın. Ortaya çıkan rendelenmiş veya harmanlanmış sabunu iki litre su ile karıştırın ve kıvamı pürüzsüz olana kadar ısıtın. 5 galonluk bir kovayı 4,5 galon ılık musluk suyuyla doldurun ve soda ve boraks ekleyin (her biri iki bardak). Bu iki bileşen tamamen eridikten sonra sabun karışımını ekleyin ve karıştırın.

Deterjanı gece boyunca kapalı bir kapta bırakın, ardından sabah galon sürahilerde saklamadan önce tekrar karıştırın.

Borakssız Toz Deterjan Nasıl Yapılır ?

Borakssız toz deterjanın yapımı, biraz önce paylaştığımız toz deterjanda kullandığımız malzemeleri kullanacağız. Tabi, bir malzeme değişikliği yapacağız. boraksı daha hafif bir alternatifle değiştirir. Boraks, sodyum, oksijen, bor ve su içeren doğal olarak oluşan bir mineraldir. Yaygın bir sabun bileşeni olmasına rağmen, özellikle yutulduğunda bazı güvenlik riskleri vardır.

Bu tarifle, boraksı iki yemek kaşığı Sal Suds ve çeyrek bardak kabartma tozu ile değiştireceksiniz. İsterseniz karbonatı iki yemek kaşığı karbonatla da değiştirebilirsiniz. Bu tarif kalıp sabun gerektirmez, bu nedenle ızgara gerektirmez. Bu deterjana ekstra bir etki katmak istiyorsanız, durulama işlemi sırasında yarım bardak sirke ekleyin. Ayrıca bazı koku güçlendirici boncuklar da atabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?