Domates Gribinin Belirtileri Nelerdir ?

Covid- 19 hayatımıza girmeye başladığı günden itibaren farklı grip vakalarıyla karşılaşıyoruz. Önce corona , ardından maymun çiçeği virüsü, şimdide domates gribi ortaya çıktı. Bugünlerde Hindistan’dan peş peşe gelen vaka haberlerinin ardından domates gribi merak konusu olmaya başladı. Bizlerde vakit kaybetmeden bu konuyu sizler için araştırdık.

Domates Gribi Nedir ? Domates Gribinin Belirtileri Nelerdir ?

Öncelikle neden domates gribi adını aldığı açıklayarak başlayalım. Efendim, enfekte olan kişilerin cildinde büyük kırmızı kabarcıklar görünüyor. Domates gribinin en büyük semptomu olan kırmızı kabarcıkların yanı sıra bu gribin 4 tane daha belirtisi mevcut.

  • Yorgunluk
  • Yüksek ateş
  • Vücut ağrıları
  • Şiddetli eklem ağrıları
domates gribi nedir, domates gribi nasıl bulaşır

Domates Gribi Nasıl Bulaşır ?

Şuan için Hindistan’da görülmeye başlanan domates gribi, bulaşıcı bir türdür. Domates çiçeği virüsü olarak da adlandırılan bu grip türü temas yolu ile bulaşmaktadır.

Domates Gribi Nasıl Tedavi Edilir ?

Domates çiçeği virüsü olarak adlandırdığımız domates gribi şuan için ölümcül olmayan bu virüsün herhangi bir aşıcısı bulunmamakta. Şuan için antiviral tedavisi de mevcut değil. Doktorlar domates gribi olan kişilerin bol miktarda sıvı tüketmelerini ve bol bol da dinlenmelerini öneriyor.

Sağlıklı Günler Dileriz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?