Fransa’nın Masal Diyarı ” Colmar ”

Colmar

La Fontaine veya Grimm kardeşler tarafından kalem alınan yeryüzündeki gerçek yansımalarını görmek isterseniz, rotanızı, Fransa da sizleri sanki bir masal diyarındaymış hissini uyandıracak olan Colmar‘a çevrimenizi öneririz.

Sanki bir masalın içinde yaşıyormuş gibi hissedebileceğiniz bir taraftan farklı tarihi dokuların nefesini hissetmek, bir taraftan da tarihe yarenlik etmek isteyenleri şöyle küçük bir gezintiye çıkartalım, istiyoruz. Şimdi arkanıza iyice yaslanın , kemerlerinizi bağlayın ve Fransa’nın Colmar şehrine uçmak için hazırlanın.

Masal şehrine ulaşmak için önce Fransa’nın Alsace bölgesi baş şehri olan Strazburg ‘a 2,5 saat süren bir uçak yolculuğu yapıyoruz. Strazburg ‘dan Colmar ‘ya ulaşmak içinde 1 saat tren yolculuğu yapıyoruz. Trenden hemen iner inmez, şehrin o büyülü atmosferi hem bizi sarıyor. Şimdi buraya kadar geldik, bundan sonra ne yapmalıyız, nereleri görmeliyiz, ne yiyip, ne içmeliyiz, nerede kalmalıyız, buradan giderken hatıra olarak ne alabiliriz ve hazır buraya kadar gelmişken neleri yapmadan dönemeliyiz, aklınızdan geçirir gibisin. Hemen neler yapabileceğiniz konusunda birkaç küçük tüyo paylaşalım.

Mutlaka Görmen Gerek

colmar alsaceKüçük Venedik : Sevgilinizle birlikte romantik bir ambiyans dolaşmayı tercih ediyorsanız, mutlaka Ren nehrinin kenarında kurulu olan rengarenk evleri ile Venedik’i anımsatan Le Petite  Venise Bölgesi ziyaret etmenizi öneririz. Gün doğumunu, gün batımını ve günün herhangi bir saatinde  nehre doğru sarkan ve ahşap evleri seyrederek kahve büyük bir zevkle içebilirsiniz.

Alsace Bağ Rotası : Eğer buraya yolculuğunuzu ilk bahar veya yaz mevsiminde yapmayı düşünüyorsanız, pusulanızı Alsace Bağına çevirmelisiniz. Eğer sağlıklı yaşam felsefesini benimseyenlerdenseniz, burayı bisikletle de geçebilirsiniz.

Nerede Yiyelim ?

Yeme içeme için iyi bir restoran önerisinde bulunmak gerekir ise 2 yer önerebiliriz. Birinci, Küçük Venedik civarındaki sokaklar, ikincisi ise , UnderlInten Mahallesi.

Restaurant JY’S :  Hem doğal ve sıcak, hem de geleneksel bir mekan tercih ediyorsanız, Şef Jean-Yves Schillinger mekanına uğrayabilirsiniz.

Bunun dışında önerebileceğimiz diğer restoranlar ise ;

⇒ Uygun fiyatlı, yerel Fransız ve Alsace : Bistrot Gourmand

Fransız :  Le Petit Bidon – La Maison des Tetes

Nerede Kalabiliriz ?

Hotel Saint Martin : Petite Venice yakınlarındaysanız Hotel Saint Martin’i tercih edebilirsiniz.

Hotel Mercure Centre Unterlinden : Oldukça merkezi bir konumda bulunan Hotel Mercure Centre Unterlinden , eski bir şatodan hotele dönüştürülmüş oldukça konforlu ve rahattır.

Ne Alabilirim ?

Yolunuz Gastronomi pazarına düşür ise, kahveli kaynaklı çikolatasını alabilirsiniz. Eğer bir kahve tutkunu iseniz, bu çikolatalar oldukça kahvenin yanında oldukça iyi gidecektir. Yine Fransızların bolca tükettiği çikolatalı tartın ev yapımı sosu olan tarte au chocolat , et yemeklerinize farklı bir aroma katmak için soğan marmelatı alabilirsiniz.

Bu gezeninizden yaşam alanınızda bir iz oluşturmak isterseniz de, Alsace’nin simgeleri arasında yer alan leylek, biblo alabilirsiniz. Kış kombinizi tamamlamak için leylek figürlü atkı, eldiven veya bere düşünebilirsiniz.

Yapmadan Dönme

colmar da gezilecek yerler

Hazır buraya kadar gelmişken, Küçük Venedik olarak bilinen yerden kalkan küçük tekneler ile gerçekleşen kanal turunu yapmadan dönme.

Şimdiden, gidecek olan sevgili takipçilerimize, keyifli tatiller dileriz…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?