Siz Hala Mutluluk Diyeti İle Tanışmadınız mı?

Mutluluk Diyeti

Yediğiniz bazı yiyecekler bizleri daha mutlu ettiği bir gerçek. Mutluluk hormonu olarak bilenen serotonin üretimini destekleyen depresyonla mücadele etmemize katkıda bulunan bazı yiyecekler ile strese karşı direnmeye hazır mısınız ?

Rutin yaşantımızda zaman zaman betoin, fosfor , magnezyum, folat , antosiyaninin gibi bazı kelimeleri duymuşuzdur . Bazılarımız bu kelimeleri kulak ardı eder, bazılarımız ise bu kelimelerin ne olduğunu merak eder, araştırırız. Sizlere bu kelimelerin mutlulukla bir ilgisi olduğunu söylesek 😉 konu biraz daha dikkatinizi çekmeye başladı sanırım. Bu kelimeler mutluluk hormonu salgılayan serotoninin  artırmasında yardımcı olan içeriklerdir. Konun uzmanları bu içeriğe sahip besin ve gıdaların stres ve depresyonla savaşmakta büyük bir rol oynadığı görüşündeler.

İşte Stres ve Depresyona Karşı Mutluluk Hormonunuzu Artıracak Bazı Besinler

Bitter Çikolata

Kim bitter çikolataya ”hayır ” diyebilir ki ! Bitter çikolatanın her şeyden önce iyi bir antioksidan olduğunu biliyor muydunuz ? İçerisinde barındırdığı feniletilamin adlı madde sayesinde stres hormonu olarak adlandırılmış kortizol seviyesini düşürmeye yardımcı oluyor.

❤ Orman Meyveleri

mutluluk hormonu sağlayan besinler

Tartların, yaş pastaların görünümünü ve iştahı kabartan orman meyveleri. Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre orman meyveleri antosiyaninin depresyona bağlı sorunların azalttığı gözlemlenmiştir.

❤ Kinoa

Son dönemlerde diyet listelerinden eksik olmayan kinoayı bilmeyen kalmamıştır, sanırım. Yüksek flavonoid içeren antidepresyan bir etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz ?

Avokado

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre sağlıklı yağlar, mineraller, vitaminler ve antioksidanlarla dolu avokadonun anksiyet belirtisi azaltıldığı sonucuna varılmıştır.

Ananas

Ananasın gram başına 17 mikrogram serotonin içerdiğini biliyor muydunuz ?

❤ Muz

Muz, serotonin açısından yüksek olan meyveler arasında yer almakta.

Somon Balığı

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu somon balığı, dünyanın en iyi antidepresanlardan biri olduğu ortaya çıkmakta. Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan somon balığı, depresyonla da mücadele etmekte.

triptofan içeren besinler

Stres ve depresyona karşı vücut direnciniz artırmaya yardımcı olan aynı zamanda mutluluk hormonu sağlayan besinler arasında şunlarda yer almakta. Kuru İncir – Fındık – Ceviz – Kabak Çekirdeği – Tahıllar – Kahverengi Pirinç – Kırmızı Et – Bezelye – Kuşkonmaz – Pancar – Domates – Yumurta – Probiyotik Besinler

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?