Tatil Sonra Arınma Zamanı ” Detoks Etkili Besinler ”

Detoks Etkili Besinler

Kısa bir bayram tatili ardından da yaz tatili derken, bugünlerde ipin ucunu kaçırmış durumdayız. Hemen olaya en koymak adına şuan itibarıyla arınma zamanında girmiş bulunmaktayız. Eğer sizde bizimle arınma zamanına dahil olmak istiyorsanız, diyet listenize şu detoks etkili besinleri kaydetmeyi unutmayın.

Birçoğumuz zaman zaman farklı detoks uygulamaları yaparak vücudumuzda birikmeye başlayan ödemleri atmaya çalışırız. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi gün içerisinde gereğinden az su tüketmek, aşırı tuzlu yiyecekler yemek ve yaşamımızın bir parçası haline gelen stresten dolayı vücudumuz su toplayabiliyor. Bunun sonucunda vücudumuzda şişkinlik oluşmaya başladığı an hemen bir arınma durumuna geçiyoruz, bununla birlikte daha önce denemiş olduğumuz detoksları uygulamaya başlıyoruz.

Bizde tam bu noktadan yola çıkarak bir taraftan daha sağlıklı beslenmemize yardımcı olacak bir taraftan da arınma dönemimizde bize yardımcı olacak birkaç tane detoks etkili besini sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Detoks Etikisi Olan Besinler

✔ Yeşil Mucize ” Maydanoz ”

Detoks suları denince akla gelen ilk besinlerden biridir, maydanoz. Düzenli aralıklarla tüketildiği taktirde vücudumuzda oluşan ödemi ve şişkinliği gidermeye yardımcı olur. Dilerseniz yeni güne başlarken kahvaltınıza küçük bir miktar maydanoz ekleyerek detoks etkisi oluşturabilirsiniz. Maydanoz suyunu nasıl hazırlayabilirim, diyenler için kolay bir tarif paylaşalım.

kolay maydanoz suyu tarifi

Bir şişe suyunun içerisine birkaç dal maydanoz bırakalım. Bir gece bekletelim. Sabah bu suyu bir güzel afiyet ile tüketelim.

✔ Kahvaltıların Vazgeçilmezi ” Salatalık ”

Biliyor muydunuz, günlük olarak tüketmemiz gereken su miktarını salatalıktan karşılayabiliriz. Aynı zamanda salatalık, mideyi rahatlatmakta oldukça iyi.

detoks etkili besinler salatalık

Aklınızda bulunsun vücudumuz ihtiyacı olan suyu karşılamadığı taktirde kendini korumaya alır. Bunun sonucunda bizde şişkinlik oluşur. Bunun önüne geçmek için salatalık bu konuda bize büyük bir yardımcıdır.

✔ Çarşıdan Alın Bir Tane Eve Geldim Bin Tane ” Nar ”

Bin derde deva nar ! Bünyesinde bulundurduğu antioksidan sayesinde vücudumuzda oluşmaya başlayan şişkinliği gidermeye yardımcı olur. Narı taneleyip yiyebileceğimiz gibi salatalarımıza da ekleyebiliriz. Dilerseniz nar suyu da tüketebilirsiniz.

✔ Güne Başlarken ” Limon ”

Detoks etkili besinler arasında limonun oldukça payı büyüktür. Limonla ilgili küçük bir dipnot paylaşalım. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre hem stresin yaratmış olduğu durumun önüne geçtiği belirlenmiş, hem de karaciğer fonksiyonların düzenletmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bu dipnotu da paylaştıktan sonra küçük bir hatırlama yapalım. Sabahlar uyandığımızda kahvaltıdan 30 dakika önce bir bardak ılık suyun içerisine ince bir dilim limon atıp, içip, güne başlıyoruz.

Detoks etkisi gösteren diğer besinler ise ; avokado – yeşil çay – zerdeçal – pancar

Siz bu besinlerden hangisini tüketiyorsunuz ?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?