Bebek Sahibi Olmak İsteyenler İçin Diyet Listesi

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk’den Bebek Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Diyet Listesi

Bebek sahibi olmak isteyen sevgili çiftler, öncelikle yumurta ve spermlerinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecek gıdalar tüketmenizde fayda var. Yumurta ve spermlerin sağlığı için ne yiyip, içmeliyiz, diyenler için sözü hemen bu noktada Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk ‘e bırakıyoruz. Birazdan paylaşacağımız bilgileri kaydetmeyi unutmayın.

Bebek İsteyen Çiftler İçin Örnek Diyet Listesi

Karnitin

Karnitin yağ asitleri, sperm hareketlerini doğrudan etkilemektedir. Bu yağ asiti kan yardımıyla hücrelerin enerji santrali olarak bildiğimiz mitokondriye taşımasına yardımcı olur. Mitokondriye taşınan karnitin yağ asiti yakılıp enerjiye dönüşmektedir. Bunun sonucunda da yağ yakımı kolaylaşmaktadır. Peki, karnitin yağ asiti nelerde bulunur ?

avokado , bebek sahibi olmak isteyenler için diyet önerileri

Avokado – süt ürünleri – buğday – kırmızı et – balık – fıstık ezmesi

Arginin

Sperm hareketliliğini ve bunların sayısını artıran aynı zamanda erkeklerin kısırlık tedavisinde kullanılan argininden kısaca bir bahsedelim. Birden çok vücut fonksiyonunda önemli bir rolü olan Arginin, vücut için gerekli olan temel bir amino asittir. Arginin en çok hangi besinlerde bulunmakta ?

hindi göğsü , bebek diyeti

Hindi göğsü – tavuk – spirulina – süt – kabak çekirdeği – fıstık – soya fasulyesi – nohut

İnositol

Yapılan araştırmalara göre üreme çağında olan kadınların yumurta kalitesi üzerinde inositol’un olumlu yönde etkisi bulunmakta. Bebek sahibi olmak isteyen sevgili çiftler, öncelikle yumurta ve spermlerinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecek gıdalar tüketmenizde fayda var. Yumurta ve spermlerin sağlığı için ne yiyip, içmeliyiz, diyenler için sözü hemen bu noktada Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk ‘ ün verdiği bilgiye göre ; ” özellikle üreme çağında olan kadınları etkileyen bir endokrin bozukluk olan polikistik over sendromunda inositol alımının yumurta kalitesini iyileştirdiğini , gebelik oranında artış sağlandığı ve menstrüel siklusu düzenlendiği saplanmış durumda.” Verdiği bilgiler arasında şunlarda yer alıyor. Bu sorunların tedavi edilmediği taktirde veyahut önem alınmadığı durumlarda ise kadınlarda kısırlık olabileceğinde altını çizmekte.

gebe kalmak için ne yemeli kuruyemiş

inositol en çok hangi besinlerde bulunmakta ? Kuruyemiş – kuruüzüm – yulaf gevreği – esmer pirinç – muz – narinciye – buğday – tahıl

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler Nelerdir ?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?