Emziren Anneler İçin Süper Besinler Nelerdir?

Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinden dolayı, şuan için emziren anneler, bir taraftan Covid -19 tehdidinden korunmaya çalışırken, bir taraftan da , acaba sütüm yetiyor mu, bebeğimi yeteri kadar besleyebiliyor muyum, endişesi içindeler.

Sevgili emziren anneler biliyorsunuz, hem sütünüzü sağlıklı bir şekilde artırmak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenme şart. Beslenme süreci boyunca bir taraftan virüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, bir taraftan da sütünüzün kalitesini artırmak için Besleneme ve Diyet Uzmanı Deniz Nadide Can, şu önemli önerilerde bulunuyor.

Emziren Anne Diyetinde En İyi Besinler

Su Tüketimi

Biliyorsunuz sağlığımız açısından su tüketimi oldukça önemlidir. Sağlığımız açısından sayısız faydası olan su, anne sütünü artırımda da oldukça büyük bir etkisi var. Biliyorsunuz anne sütünün % 88 ‘i sudan oluşmakta. Hem kendi sağlığınız hem de emzirmekte olduğunuz bebeğinizin sağlığı için gün içerisinde 3 litre su tüketmeye özen gösterin.

Hurma

Magnezyum, çinko ve selenyum bakımından oldukça zengin olan aynı zamanda besleyici bir besin olan hurma, anne sütünü artırmaya da yardımcı oluyor. Canınız tatlı istediğinde hem doğal bir besin, hem de besleyici özelliğinden dolayı hurma tüketebilirsiniz. Şu hatırlamayı da yapalım. 100 gr hurma 314 kalori içermektedir. Bunu göz önünde tutarak günde 2 küçük boy hurma tüketebilirsiniz.

Yağlı Tohumlar

Ceviz – fıstık – badem gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri içerdiğinden dolayı, laktasyon döneminde olan anneler beslenme listesine eklemeli. Günlük 2 porsiyon olacak şekilde , 20 fındık yada 4 tane ceviz veya 12 tane badem, çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Somon

Sütünüzün daha besleyici ve sağlıklı olması açısından, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için omega – 3 yağ asitleri, esansiyel yağ asitleri yada EFA bakımdan zengin olan haftada 2 gün beslenme listesiniz de yer vermelisiniz. Bu arada somonu , buharda pişirerek yada ızgara yaparak tüketmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Bir Konu : ” Emziren Anneler İçin Diyet Listesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?