İlkbaharda Vücudunuzu Toksinlerden Arındırın !

Yaza daha fit, daha sağlıklı girmek için ilkbaharı iyi değerlendirmek gerek. İlkbaharı nasıl değerlendireceğiz, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tabi ki, vücudumuzdan toksinleri atarak ! Nasıl mı, hemen detaylara geçiyorum.

Vücudumuzdaki Toksinlerden Nasıl Kurtulabiliriz ?

Basit hareketleri benimseyerek vücudunuzu arındırın. Yeni gibi olmak, tepeden tırnağa toksinlerden arınmak ve kendinizi iyi hissetmek için kendinize üç haftadan bir aya kadar süre verin ! Şimdi adım adım neler yapacağımızın listesine göz atalım.

Diyetinize Zarar Verenlerden Uzak Durun !

1. Hızlı Şekerleri Listenizden Çıkartın

Vücuda takviye etkisi dışında hiçbir şey getirmezler. Üstelik bu geçici enerji kalori bakımından zengindir. Öte yandan, yavaş şekerlere (tam tahıllı pirinç, kepekli makarna, baklagiller, kinoa, kepekli ekmek vb.) detoks döneminde, ancak ölçülü olarak izin verilir. Haftada 3 kez ve tercihen öğlen olmak üzere 150 gr. geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

2. Proteinlerde Seçici Olun

Bir detoks kürü sırasında, hayvansal protein alımını sınırlamak daha iyidir. Bitkisel protein açısından zengin yağsız et (kümes hayvanları, jambon…), balık ve tofu tercih edin. Haftada bir kez kırmızı et tüketebilirsiniz.

3. Kesinlikle Tuzu Azaltıyorsun

Çok tuzlu yiyecekler bizi önerilen 1,5 g/gün sınırının çok ötesine taşır. Sonuç olarak, böbrekler tarafından filtre edilemeyen fazla tuz kanda depolanarak yorgunluğa ve su tutulmasına neden olur. Kendinizi bir hafta boyunca günde 1gr ile sınırlamak, vücudun tuz içeriğini düzenlemesini sağlar.

4. Yağları Es Geçin

Bunu içeren yiyeceklerden kaçının ve yağ ile pişirmeyi unutun. Çiğ bitkisel yağlarla ve küçük dozlarda tarifleri tercih edin. Pişirme modunda, yağ alımını sınırlamak ve besinleri korumak için buhar, wok veya folyoyu tercih edin.

5. En İyi ve Güçlü Detoks : Sebze ve Meyvelerdir

Toksinleri vücuttan atmak için, atıkları vücuttan dışarı atan lif dozunu artırmak gibisi yoktur. Minerallere gelince, toksinlere karşı gerçek bir kalkan görevi görürler. İki etkisinin birleşimi, etkili bir detoks kürünün sırrıdır! O halde taze meyveye, çiğ ve pişmiş sebzeler tüketin.

Hemen burada bir başlık daha açalım. Vücudumuzu toksinlerden temizleyecek olan sebze ve meyve bir göz atalım.

Vücudumuzu Toksinlerden Arındıracak Olan Gıdalar

Sebzeler

 • Sarımsak toksinleri uzaklaştırır.
 • Pırasa geçişi düzenler.
 • Enginar bağırsak geçişini ve safranın boşaltılmasını kolaylaştırır.
 • Kuşkonmaz,  toksinleri atmak için böbreklere iyi bir destek sağlar.
 • Kara turp  karaciğeri toksinlerden arındırır. sindirimi harekete geçiren kükürt ve lifler içerir.
 • Minerallerle dolu olan salatalık , vücut için mükemmel bir arındırıcıdır.
 • Antioksidan bakımından zengin olan pancar , idrar söktürücü özelliği olan mineraller sağlar. Lifleri zor sindirimi kolaylaştırır ve potasyum içeriği böbrekleri uyarmak için bir değerdir.

Meyveler

 • C vitamini açısından zengin olan çilek karaciğeri uyarır.
 • Gerçek bir vitamin kokteyli olan ananas her şeyden önce idrar söktürücüdür. Proteinlerin sindirimini kolaylaştıran bromelain içerir.
 • Antioksidanlar ve potasyum açısından zengin olan kiraz , güçlü bir idrar söktürücüdür.
 • Kivi vücut için gerçek bir güçlendiricidir

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Yağ Yakan Kahve ile Fazla Kilolara Elveda !

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?