Mevlid-İ Nebi’nin Anlam ve Önemi

Değerli arkadaşlar biliyorsunuz, bu gece ( 26 Eylül 2023 Salı) Rebîü’l-evvel ayının on ikinci gecesidir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümüdür. Bizleri bir kez daha Mevlid Gecesi’ne ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve sena olsun. Ümmeti olma bahtiyarlığına erdiğimiz Sevgili Peygamberimize, aline ve ashabına salât ve selam olsun. Mevlid Gecemiz mübarek olsun.

Allah Resulü (SAV), kalplerden şefkatin, vicdanlardan merhametin çekildiği bir dönemde dünyayı teşrif etti. Çoraklaşan yürekler, onun gelişiyle yeşerdi. O, cahiliye girdabında boğulan insanlığa rehber, ümidini kaybeden gönüllere umut oldu. İnsanları, zulmün karanlığından İslam’ın aydınlığına çıkardı. Sevgili Peygamberimiz (SAV), insanlığı bir ve tek olan Allah’a kul olmaya, adalete, iyiliğe, kardeşliğe ve güzel ahlaka çağırdı. Şirkin karşısında iman ve istikameti, zulmün karşısında hak ve adaleti, cehaletin karşısında ilim ve hikmeti, şiddetin karşısında şefkat ve merhameti kuşanmayı insanlığa o öğretti.

Sevgili arkadaşlar,

Peygamber Efendimiz (SAV), Kur’an-ı Kerim’i bize tebliğ eden, her haliyle yaşayıp öğretendir. Peygamberimizin sünneti, Kur’an-ı Kerim’in ete kemiğe bürünmüş halidir. Kur’an ve sünnet bir bütündür, birbirinden asla ayrılamaz. Allah Resulü (sas) olmadan İslam anlaşılamaz, yaşanamaz. Allah’a itaat etmenin yolu Peygamberimize tabi olmaktan geçer. Rabbimizin sevgisine mazhar olmak ise Peygamberimize itaat etmekle mümkündür.

Nitekim bu hususta ayet-i kerime gayet açıktır:  قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُون۪ي يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ  “Ey Habibim! De ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin.” ( Âl-i İmrân, 3/31)

Mevlid-i Nebi’yi büyük bir fırsat bilerek, hayatımızı yeniden gözden geçirelim. Peygamberimiz (SAV)’in insanlığa hayat veren ilkelerini, yuvalarımızda, iş yerlerimizde, çevremizde ve insani ilişkilerimizde hâkim kılmanın gayretinde olalım. Olalım ki, dünyamız huzurla dolsun, ahiretimiz cennet olsun.

bu yıl, Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” olarak belirlemiştir.

HZ. MUHAMMED(S.A.V) SOYU

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) efendimiz, Miladi 571 yılında Hicri Takvimine göre Rebiülevvel ayının 12. pazartesi gecesi Mekke’de dünyaya geldi.

HZ. MUHAMMED(S.A.V) BABASININ SOYU

Kureyş Kabilesinin, Haşimoğlu kolundan, Abdülmuttalib’in oğlu Abdullah’tır.

HZ. MUHAMMED(S.A.V) ANNESİNİN SOYU

Kureyş Kabilesinin, Zühreoğlu kolundan, Vehib’in kızı Amine’dir.

Her ikisinin soyu da Hz. İbrahim’e dayanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?