Moda da Yeni Trend ” Sürdürülebilir Moda ” Nedir ?

Sürdürülebilir Moda

Son dönemlerde birçok kişinin dilinde ” sürdürülebilir moda ” kavramı var. Moda alanında hizmet veren birçok marka yeni koleksiyonlarını sürdürülebilir moda kavramı üzerinden hazırlıyor. Peki, moda sektörünü gitgide etkisi altına alan sürdürülebilir moda kavramı nedir, gelin birlikte bir inceleyelim. Ardından da bu alan hizmet veren markalara bir göz atalım, ne dersiniz ?

Biz hazırız, sizlerde hazırsanız, moda turuna başlıyoruz 🙂

Sürdürülebilir Moda Nedir ?

Sevgili arkadaşlar, sizlerin de çok iyi bildiği gibi, dünyanın en gelişmiş sektörleri başında moda gelmektedir. Yine çok iyi bildiğiniz gibi çevreyi en çok kirleten sektörlerin arasında 2. sırada yer almaktadır. Gün geçtikçe çevre kirliği ile daha çok gündeme gelmeye başlayan moda sektörü, bu olumsuz durumu olumluya çevirmek için bazı değişiklikler yapmaya başladılar.

Bu değişiklerin arasında şunları sayabiliriz. Modayı çok yakından takip eden moda severler iyi bilirler, bazı markalar üretim aşamalarının yanı sıra satış, finans ,depolama ve pazarlama alanında sürdürülebilirlik, çevrecilik ve geri dönüşüm kavramlarını da eklemeye başladılar.

Şuan aklınızdan şöyle bir soru geçtiğini varsayalım, ” ya hu tam olarak nedir, bu sürdürülebilir moda ? ” Hemen genel hattı ile bunu açıklamaya çalışalım. Yalın bir şekilde tanımlayacak olursak şu şekilde bir açıklama yapabiliriz. Moda sektöründe hızlı moda anlayışına karşı gelmiş, ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunarak moda ürünlerini değiştirmeyi hedefleyen bir akım.

Sürdürülebilir Markalar Hangi Yöntemleri Kullanır ?

sürdürülebilir marka yönetimi

Sürdürebilir moda alanında hizmet veren markalar nasıl bir yöntem kullanıyor , diye baktığımızda karşımıza şu yöntemler çıkmakta.

✔ Mevsimsiz parçalar tasarlayıp, sınırlı koleksiyonlar oluşturmaktalar.

✔ Toksik olmayan boyaları tercih ediyorlar.

✔ Organik yollar ile parçalanabilir kumaşlar tercih ediyorlar.

✔ Plastik içermeyen ambalaj üretimi yapıyorlar.

✔ Geri dönüştürülmüş giysileri yeniden tasarlıyorlar.

✔ Sıfır atık desen kesme yöntemini tercih ediyorlar.

Bu tanımı da sizlerle paylaştıktan sonra şimdi gelelim, bu kavramları baz alarak üretim yapmaya başlayan firmalara bir göz atalım.

Sürdürülebilir Moda Markaları Hangileridir ?

Şimdi gelelim, bu alanda hizmet veren markalara göz atalım. Hemen birkaç tane markayı sizler ile paylaşalım.

ekolojik moda nedir
  • Stella McCartney
  • Mara Hoffman
  • A Hidden Bee
  • Maggie Marilyn
  • Tommy Hilfiger
  • Reformation
  • Reformation
  • Mother of Pearl
  • House of Sunny

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?