Nefis Hafif Bir Tatlı Böğürtlenli Panna Cotta Yapıyoruz

Yaz bitmeden şöyle hafif bir yaz tatlısı yapmaya ne dersiniz ? Görsel estetiği ile gözünüze hitap edecek, tadı ile damağınızı şenlendirecek böğürtlenli panna cotta yapmaya ne dersiniz ?

İster kahvenizle birlikte afiyet tüketebilirsiniz. İsterseniz, sevgilinizi tatlı bir sürpriz yapmak için bu enfes tatlı hazırlayabilirsiniz. Biz hemen soluğu mutfakta alıyor, sizi de bekliyoruz. 😉

Böğürtlenli Panna Cotta Nasıl Yapılır ?

Sütte meyveli sosların eşlik ettiği tazecik böğürtlenlerin görsel bir estetik sunduğu bu hafif yaz tatlısı böğürtlenli panna cotta için gerekli malzeme listesinde şu ürünler bulunmakta ;

✍ 250 ml soğuk süt

✍ 250 ml krema

✍ 3 yaprak jelatin

✍ 3 yemek kaşığı toz şeker

✍ 1 paket vanilya ( dilerseniz vanilya çubuğu da tercih edebilirsiniz.

Böğürtlen Sosu İçin

✍ 5 yemek kaşığı şeker

✍ 1 tatlı kaşığı buğday nişastası

✍ 1 su bardağı böğürtlen

✍ 1/2 su bardağı su

Böğürtlenli Panna Cotta Yapılışı

bögürtlenli panna cotta tarifi

Böğürtlenli panna cotta için gerekli olan malzemelerimizi tezgahın üzerine çıkardığımıza göre şimdi adım adım bu nefis yaz tatlısını aşama aşama yapmaya başlayalım.

1. Aşama

Tatlının ilk aşaması için bir kasenin içerisine soğuk su bırakıp, içine jelatini bırakıyoruz. Jelatinler 5 dakika boyunca soğuk suyun içinde kalıyor.

2. Aşama

Jelatinler suyun içerisinde beklerken , biz bir tencerenin içine sütü , kremayı , şekeri ve vanilyayı bırakalım. Ocağın altını kısık ateşe ayarlayıp, kaynamaya bırakalım.

3. Aşama

Soğuk suyun içerisinde bekleyen jelatinleri çıkartıyoruz. Suyunu bir güzel sıkıyoruz.

4. Aşama

Çıkartıp, suyunu sıkmış olduğumuz jelatinleri, tatlı karışımın içine ekliyoruz. Kaşık yardımı ile jelatinleri iyice karıştırıp, erimesini sağlıyoruz. Daha sonra karışımı süzüyoruz.

5. Aşama

2 yemek kaşığı suyun içerisine nişastayı bırakıyoruz. Süzdüğümüz böğürtlen ile pişiriyoruz. Sos hafif koyulaşınca ocağın altını kapatıp, sosu soğumaya bırakıyoruz.

6. Aşama

Son olarak soğuyan sosu tatlının üzerinde güzelce gezdiriyoruz.

Afiyet olsun.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?