Penceresiz Bir Odayı Dekore Etmenin 7 Püf Noktası

Bazı odalar penceresizdir. Bu bir koridor olabilir, çalışma odası olarak kullandığımız bir bodrum katı olabilir. Bazen penceresiz bir mutfak yada ebeveyn banyosu olabilir. Peki, penceresiz, havasız ve karanlık bir odayı nasıl dekore edebiliriz.

Penceresiz bir odayı dekore etmenin püf noktası , uzayda bir pencere olduğu yanılsamasını yaratmaktır. Ardından, hafif ve havadar mobilya ve kumaşlarla birlikte bol miktarda doğru aydınlatma ekleyin.

Penceresiz Bir Odayı Dekore Etmenin Yolları

1.Duvarlarınız İçin Açık Renkler Tercih Edin

Beyaz, krem, bej veya pastel gibi açık renkler odayı aydınlatacak ve aynı zamanda boşluk yanılsaması verecektir.

2.Duvar Dekorasyonu İçin Büyük Bir Boy Aynası

Kanepe veya şömine gibi odanın odak noktasına büyük bir ayna asın. Bu, daha geniş bir alan yanılsaması yaratmak için odayı yansıtacak ve bir pencerenin etkisini taklit edecektir.

3. Mekanda Kendinize Bir Odak Noktası Belirleyin

Odada doğal olarak dikkatinizi çeken bir nokta seçin. En göze çarpan duvar veya şömine olabilir yada size göre mekanın odak noktasını belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz odak noktasını süsleyin.

4. Tarzınızı Elegan Bir Şekilde Yansıtın

Küçük, karanlık bir odanız varsa ve onu daha geniş ve aydınlık hissettirmek istiyorsanız, büyük mobilyalarla doldurmaktan kaçının. Bunun yerine tarzınızı yansıtan elegan seçimler yapmanızı öneririz. Mesela ; odanın enerjisini artıracak renklerin hakim olduğu çizgilere sahip basit bir tasarımda daha küçük olan mobilyalar ve zarif ve hafif görünen sehpalar, büfeler veya yataklar arayın.

5.Metalik veya Yansıtıcı Yüzeyler Tercih Edebilirsiniz

Altın ayaklı bir yan sehpa veya pembe altın vazo gibi metalik çerçeveli veya vurgulu mobilya ve ev eşyaları seçerek ışığın yansımasını teşvik edin. Hem elegan bir çizgi oluşturmuş olursunuz, hem de odada yapay bir aydınlatma oluşturmuş olursunuz.

6. Odayı Aydınlatmaya Özen Gösterin

Tavandaki oda ışığını beyaz ışık yayan bir ‘gün ışığı’ küresi ile yerleştirerek doğal ışığı taklit edin ve düzeninize bir zemin veya masa lambası ekleyin ve kullanıldığında rahat hisler uyandıracak sıcak renkli bir küre ile donatın.

7. Mekanda Pozitif Bir Enerji Oluşturun

Odayı sizi mutlu hissettirecek mobilyalar, fotoğraflar, sanat veya dekoratif objelerle doldurun. Sevdiğiniz şeylerle çevrili olmak, ne kadar karanlık veya küçük olursa olsun, bir odayı sıcak hissettirecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?