Sıcak Havada Neler Tüketmeliyiz ? Nelerden Uzak Durmalıyız ?

Bu sıcak havalarda ne tüketilmeli ?

Yazı sıcaklıkları iyiden iyiye kendini hissedilmeye başladı ? Peki, hem sağlığımızı korumak hem de serinlemek için ne yemeli, ne içmeli ? Sıcak havalarda neleri tüketmemeliyiz ?

Bu Sıcakta Ne Tüketilmeli ?

Sıcak havalarda vücudumuzun sıcaklığı dengelemek ve enerji seviyesini yüksek tutabilmek için doğru besinleri tüketmek önemlidir. Yüksek sıcaklık, vücudumuzun daha fazla su ve mineral kaybetmesine neden olur, bu yüzden sıcak havalarda ne yediğimize dikkat etmek çok önemlidir. İşte bu sıcakta tüketebileceğiniz bazı öneriler:

İlk Sırada Tabi ki Su Var

Sıcak havalarda vücudumuzu serinletmek ve hidrate etmek için bol miktarda su tüketmek çok önemlidir. Günlük su ihtiyacınızı karşılamak için düzenli aralıklarla su içmeye özen gösterin.

Sağlıklı Sıvı Tüketimi İçin Tercihinizi Smoothie Yana Yapabilirsiniz

Taze meyve ve sebzelerle yapılan ferahlatıcı smoothie’ler veya meyve suları, sulu kalmanın ve besinleri tüketmenin harika bir yolu olabilir.

Mutlaka Meyve ve Sebze Tüketiyoruz

Sıcak havalarda meyve tüketmek hem serinletici etkisiyle hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteğiyle faydalı olabilir. Bu sıcak havalarda uzmanlar özellikle şu meyveleri önermekte : Çilek – karpuz – kavun ve üzüm gibi su oranı yüksek olan meyveler.

Serinletici özellikleriyle birlikte sebzeler de bu sıcakta tüketilebilecek ideal besinlerden biridir. Salatalık, marul, domates gibi sebzeler tüketmeye özen gösterin. Bunlar hem su oranı yüksek hem de lif içeriğiyle tokluk hissi sağlar.

Menünüzde Soğuk Çorbalara Yer Verin

Gazpacho ve sebze ve otlarla yapılan diğer soğutulmuş çorbalar, canlandırıcı ve besleyici bir yemek seçeneği olabilir.

İlginizi Çekebilecek Bir Konu : ” İspanyolların Soğuk Çorbası ” Gazpacho Çorbası ” Tarifi

Bu Sıcakta Ne Tüketilmemeli ?

Bu sıcak havalarda sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan biri de tükettiğimiz besinlere dikkat etmek. Sıcak havalarda bazı yiyecek ve içecekleri tüketmek vücudumuzda olumsuz etkilere yol açabilir. İşte bu sıcaklarda neler tüketmememiz gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler.

Aşırı Yağlı Yiyeceklerden Sakının

Aklınızda bulunsun ! Vücudunuz, ağır yemekleri sindirmek için mücadele ederken daha fazla ısı üretmektedir. Hem sağlığımızı korumak hem de midemizi yormamak için aşırı yağlı yiyeceklerden uzak duruyoruz. Bunun yerine hafif ızgara türü yiyecekleri tercih edelim.

Sıcak Havalarda Kafein Tüketimine Dikkat

Güneş altında aşırı miktarda kafein içeren içecekler tüketmek vücut sıcaklığınızı yükseltebilir ve terlemeye neden olarak vücudun su dengesini bozabilir. Özellikle gazlı içecekler, enerji içecekleri ve kahve gibi içeceklerin tüketimini sınırlamak önemlidir. Bunun yerine daha fazla su, taze meyve suyu, naneli limonata gibi serinletici içecekler tercih edebilirsiniz.

Serinlemek İçin Buz Gibi Yiyecek ve İçecekler Tüketmeyin

Biliyor musunuz, çok fazla soğuk yiyecek ve içecek tüketmek vücut sıcaklığını düşürebiliyor. Ama vücudumuz bu reaksiyon verebilmek için kendini tekrar ısıtıyor. Bu durumda enerji tüketimine ve uzun sürede daha fazla sıcaklamaya neden olabiliyor.

 Sıcak havalarda sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunuyor. Beslenmemize dikkat etmek de bu noktalardan biridir. Aşırı kafein, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, şekerli ve abur cubur gibi yiyecek ve içeceklerin tüketimini sınırlamak, vücudumuzun su dengesini korumamızı ve enerji düzeyimizi yüksek tutmamızı sağlayacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?