Sonbaharda Ülkemizde Gezilebilecek 4 Güzel Yer

Yazın bitişini, sonbaharın gelişini doya doya yaşamak, anın, ve mekanın tadını çıkarıp, yaşanmışlığa tanıklık etmek adına sonbaharda Türkiye’de gezilecek 4 şehri sizler için araştırdık.

Eğer yaz boyunca çalışmak zorunda kaldıysanız, ve tatil yapmak için yeni fırsat bulduysanız, ya da en azından hafta sonu bir yerlere kaçıp, dinlemek istiyorsanız ve rotanızı henüz nereye çevireceğinize karar veremediyseniz, bu yazımız sizlere rehberlik edebilir.

istanbula yakın tatil yerleri

 Sonbaharda Gidilecek Yerler 

 Mardin 

sonbaharda gidilecek şehirler mardin

İlk olarak rotamızı doğunun incilerinden biri olan Mardin’e çeviriyoruz. Mardin şehrine gidenler iyi bilirler, gecesi farklı bir güzellikte, gündüz bambaşka bir güzellikte. Mardin’e geceleyin kuş bakışı baktığınızda sanki bir gerdanlık görür gibi olursunuz, gündüz gözü ile baktığınız ile aydınlık bir şehir görürsünüz. Tarihi yönden oldukça zengin olan bu şehirde farklı inanç ve kültürü bir arada görebilirsiniz.

Mardin’de gezilecek yerler , neresidir diye soracak olursanız, mutlaka Mardin Kalesini , Meryem Ana Kilesesini ve Deyrulzafaran Manastırını görmenizi tavsiye ederiz.

Hazır oralarda gitmişken Mardin mutfağının birbirinden leziz tatlarını tatmadan gelmek olmaz. Mardin’in meşhur yöresel yemeği kibbe ‘nin tadına bakmalısınız.

 Kapadokya 

sonbaharda türkiye'de gezilecek yerler

Doğu’dan şimdide rotamızı İç Anadolu’ya çeviriyoruz. Buraya kadar gelmişken Kapadokya’ya uğramadan, balon turu yapmadan, romantik gün batımını seyretmeden dönmek olmaz. Peri bacaların o benzersiz yapısı tarihe tanıklık etmesi, burayı daha özel ve daha anlamlı kılıyor. Bir taraftan doğa ve tarihle başbaşa olmak istiyorsanız, bir taraftan da sonbaharın o romantik ambiyansını yaşamak istiyorsanız, Kapadokya ‘ya gitmenin tam zamanı.

Kapadokya’da gezilecek yerler arasında Ihlara Vadisi, Asmalı Konak ve Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya mutfağından bizlere ne önerirsiniz, diye soracak olursanız, sızgıt, ayva dolması, dıvıl yemeğinin tatlarına bakabilirsiniz.

 Fethiye 

ege'de sonbaharda gezilecek yerler

Henüz deniz sezonu kapanmadan, haftasonu kaçamağı için Ege turu yapabilirsiniz. Mesela şuan için denize girilecek en güzel yerler arasında Fethiye gelir. Sessiz, sakin, doğa ile başbaşa kalıp, biraz güneşin, kumsalın ve denizin tadını çıkarmak istiyorsanız, Fethiye gitmenin tam zamanı.

Akşam romantik deniz manzarasının karşısında müzik eşliğinde balık ızgarası da iyi gider. 😉

 Karagöl 

artvin karagöl

Birkaç günlüğüne ya da günü birlikte olsa Karadeniz turu hem ruhunuzu, hem zihninizi, hem de bedeninizi dinlendirmeye iyi gelecektir. Karadeniz’de başınızı nereye çevirseniz, gözünüzü ve ruhunuzu dinlendirecek yeşilin tonların görmek mümkün. Eğer Karadeniz’e gitmeyi düşünüyorsanız, rotanızı Rize ve Artvin şehirlerine çevirmenizi isteriz. Özellikle de dinlendirici atmosferi ve oksijeni bol plan Karagöl’le mutlaka uğrayın, deriz.

Ladin, köknar ve çam ağaçları tamda tablolara konu olacak güzellikte ve renklerde. Buralarda bol bol selfie çekip, sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp, ne kadar huzur bir ortam ve ne kadar mutlu olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Tabi, paylaşımlarınızda bizi de eklemeyi unutmazsanız, seviniriz. 😉

Tatil dönüşü görüşmek üzere…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?