Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili 3 Öneri

Uyurken Güzelleşin

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü‘nün yaptığı bir araştırmaya göre uyku problemi yaşayan kişilerin uyku problemi yaşamayan kişilere göre daha az sağlıklı, daha az çekici ve daha fazla yorgun göründükleri, bunun yanı sıra toplumdaki kişilerin bu görünüme duyarlı olduğu ve sosyal yargıların etkilendiği bulgularına rastlanmıştır. Yapılan bir başka araştırmaya göre ise özellikle uyku problemi yaşayan kadınlarda, uyku problemi yaşamayan kadınlara kıyasla kırışıklık – leke- sarkma gibi yaşlılık belirtilerin 2 katı yaşandığı sonucuna varılmıştır.

Çağımızda birçok klinik yapılan çalışma ve araştırmalar sonucunda sirkadiyen ritminin ve yetişkinlerde ortalama 7- 8 saat uykunun öneminin altını çiziyorlar. Uykunuz için yapacağınız birkaç küçük dokunuş sonucunda sabahları daha dinç, genç , cildinizin daha sağlıklı ve canlı görülmesini sağlayabilirsiniz.

Güzellik Uykunuzu Daha Etkili Hale Getirmenin Yolları

uyurken güzelleşmenizi sağlayacak öneriler

? Cildinizi Temizlemeden Uyumayın

Gece boyunca cilt, gün boyu ciltte biriken ölü hücreleri dışarıya atarak, yeni hücrelerin oluşmasına zemin hazırlar. Eğer siz cildiniz uyumadan önce temizlemezseniz, gün içerisinde cildinizde oluşan makyaj, çevre kirliği cildinizde yer edildiği için cilt ölü hücreleri atmakta zorlanır. Birde yaş faktöründen dolayı cilt nemini kaybederek, kurumaya başlar. Bu noktaları göz önünde bulundurarak yatmadan önce mutlaka cildinizi hassas bir temizleyici ve ılık su ile temizleyin. Yüzünüzde makyaj olmasa bile mutlaka yüzünüzü temizleyip öyle yatın.

? Uykudan Önce Stresi Uzaklaştırın

Unutmayın stres hormonu kortizol, ciltteki kolajen  yıkımını tetikleyici faktörler arasında yer alır. Aynı zamanda akneye, kızarıklığa ve hassasiyete sebep olabilmektedir. Uykuya geçmeden önce hem günün yorgunluğunu üzerinizden atmak, hem de stresten arınmak için sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirmek için rahatlatıcı bir müzik eşliğinde meditasyon yapabilirsiniz. Düzenli olarak bunları yaptığınız taktirde sabahları daha ışıltılı, canlı ve parlak bir ciltle uyandığınızı göreceksiniz. Uyku kalitenizi artırmak için mutlaka uyumadan en az 1 saat önce telefon, tablet ve televizyonla iletişimizi kesmelisiniz.

? Hem Cildinizi , Hem Odanızı Nemlendirin

Yaz aylarında klima faktörü, kış aylarında ise kuru ve soğuk hava ciltteki nemi çekip kurumasına neden oluyor. Eğer mümkünse yattığınız odada hava nemlendirici bir makine bulundurabilirseniz, cildinizin daha diri aynı zamanda nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Başucunuzda bir bardak su buldurmayı da ihmal etmeyin. Gece uyandıkça bu suyu yudumlayarak cildinizin kaybedeceği nemi yerine bırakabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?