Uzmanlardan İştahsız Çocuklar İçin 3 Öneri

Klinik Psikolog İrem Polat 'dan İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

Çoğu anne ve babalar çocukların iştahsız olmalarından yana dertlidirler. Eğer sizlerde ; çocuğum kolay kolay hiçbir şeyin tadına bakmıyor, ne yapsam yemiyor, diyen ebeveynlerden iseniz, Klinik Psikolog İrem Polat, iştahsız çocuklar için önerilerini dikkatte alabilirsiniz.

Çocukların Yemekleri Reddetme Nedenleri

çoçuklarda iştahsızlık nasıl giderilir

Sevgili anne ve babalar, öncelikle şu unsuru göz önünde bulundurmanızı öneririz. Çocukların yeni yemeklere karşı olan direnci beynin doğal bir gelişim unsurudur. Bu durum bazı uzmanlar tarafından ” Neofobi ” yani yenilik fobisi olarak adlandırmaktadır. Bu durum özellikle 4 – 7 yaş arasındaki çocuklarda görünebilmektedir. Yapılan araştırmaya göre çocukların % 70 ‘ i daha önce hiç tanımadıkları besinlere karşı tepki göstermektedir. Çocuklar çoğu zaman ” güvende olmak ” adına bildikleri besinlere bağlı kalırlar. Birçok çocuk hassas dönemlerinde bildikleri ama farklı bir şekilde sunumu yapılan besinleri dahi reddetme durumları söz konusudur.

Peki, yeni tatları denemek istemeyen veyahut iştahsız çocuklar için nasıl bir yöntem uygulayabiliriz, diyenler için hemen birkaç tane uzman önerisini söyleyelim.

İştahsız Çocuklar İçin Uzman Önerileri

1. Öneri : Kendi Pişirim Kendi Yesin

Birlikte mutfağa girip, birlikte bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Eğer kendi pişirim, kendi hazırlasa, bunun tadına bakma ihtimali oldukça yüksektir.

2.Öneri : Tat Alma Duyusuna Hitap Edin

Çocuğunuza bir şeyler tattırırken onu ; sevip, sevmediğini , beğenip, beğenmediğini sormak yerine tat duyularını geliştirmek adına ; acı mı, tatlı mı, sert mi, yumuşak mı gibi kelimeler kullanabilirsiniz.

3. Öneri : Rol Model Olun

Ebeveynler olarak besinleri tadım sırasında verdiğiniz tepkiler çocukların üzerinde büyük bir etki olduğunu unutmayın. Sizleri rol model olarak göze alıp, tadım sırasında verdiğiniz mimikleri kendilerine örnek alacaklardır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?