Yıkanabilir Kumaş Pedler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Regl dönemini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yıkanıp yeniden kullanabileceğiniz kumaş pedleri tercih edebilirsiniz. Kumaş pedler sağlıklı oldukları kadar çevre dostudur. Yıkanabilir kumaş pedler hakkında daha fazla bilgi için konumuzu okumaya devam edin.

Hijyenik Pedler Doğaya Zararlı Mı ?

Biliyor musunuz, kullanmış olduğumuz standart bir hijyenik ped, doğada yaklaşık 500 yılda kayboluyormuş ! Şöyle bir hayatımız boyunca kullandığımız ped sayısının 16.000 yakın olduğunu varsayarsak, kullanmış olduğumuz 1 paket hijyenik pedin yaklaşık 4 market poşeti kadar plastik içermektedir. Bu atıklar anında yok edilip, geri dönüştürülemediği içinde denizlere ve toprağa karışmaktadır.

hijyenik pedler ne kadar sağlıklı

Yıkanabilir Pedler Neden Yapılıyor ?

Kızlar, biliyorsunuz standart bir hijyen pedlerin üzerine her ne kadar pamuklu yüzeye sahip olsa da plastik içermektedir. Peki, yıkanabilir kumaş pedler neden yapılıyor, diye soracak olursanız, hemen sorunuza yanıt verelim. Pamuk yada bambudan üretilen kumaştan yapılmaktadır. Kumaş pedlerde diğer hijyen pedler gibi emici yüzeye sahiptirler. Aynı zamanda altta su geçirmez bir tabaka ile üstte kuru hissettirecek kumaş arasında sıkıştırılmasıyla üretilmektedir. Kumaş pedlerin yan kısımlarında çıtçıtlar mevcut. Bu çıtçıtlar sayesinde pedi iç çamaşırınıza sabitleyebiliyorsunuz.

yıkanabilir kumaş pedlerin özellikleri

Kumaş Pedler Nasıl Yıkanmalı ?

Regl döneminde kullanmış olduğunuz pedleri, regli döneminiz bittikten hemen sonra çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Pedleri yıkarken şu ayrıntılara da dikkat etmenizi öneririz. – Kullanacağınız deterjan sert kimyasallar içermesin.

Doğal yıkama ürünleri tercih edebilirsiniz.

Çamaşır makinenizi çok sıcak olmayan bir ısıya ayarlayın.

Pedinin doğal lif yapısını bozacağından yumuşatıcı ürünler kullanmamanızı öneririz.

Pedi yıkamadan önce bekleteceğiniz lekelenmeyi en aza indirmek için soğuk suda durulayıp, bekletin.

Açık havada ve güneşte kurutun.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?