Berat Kurtuluştur ( Berat Kandili )

Bu akşam ( 24 Şubat 2024 Cumartesi ) Ramazan Ayı‘nın habercisi olan mübarek Berat Gecesini idrak edeceğiz inşallah. Bizleri bu mübarek geceye ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun.

Berat, yükten kurtulmak, günahlardan arınmak, Allah’a yönelmek, Allah’ın vaat ettiği nimetlere ulaşabilmektir.

Berat, Allah’ın Kur’an- ı Kerim kitabına uygun bir şekilde hayat yaşayarak ebedi hayatını yaşayabilmektir.

Peygamber Efendimiz ( SAV ) şöyle buyuruyor : ” Şaban Ayının 15. gecesini ibadetle gündüzünü ise oruçlu geçirin. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya rahmet nazarı ile bakarak fecir oluncaya kadar ; ” Benden bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım ! Benden rızık yok mu onu rızıklandırayım ! Belaya düçar olan yok mu, ona afiyet vereyim ! buyurur. ” (İbn Mâce , İkame, 191 )

Berat Gecesi ; tövbe, şükür, zikir, dua ve karar gecesidir. Bu gece alacağımız kararlarla sonraki hayatımıza yön vermeliyiz ; günahlardan pişman olup bir daha işlememeye karar vermeliyiz. İbadetlerimizi aksatmamaya karar vermeliyiz. Sorumluluklarımızın bilincinde bir hayat yaşamaya karar vermeliyiz. Rabbimiz, bu mübarek geceyi her türlü musibetin sonra ermesine ve beratimize vesile eylesin. AMİN

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?