Emziren Anneler İçin Diyet Önerileri

Hamilelikten hemen sonra kilo vermek birçok kadının ortak arzusudur. Peki  emzirme döneminde anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmadan diyete başlamak mümkün müdür  ? Bu hassas aşamada tekrar forma girmek için izlenecek en iyi önlemlerin neler olduğunu anlamamıza yardımcı  olmak adına bazı beslenme uzmanlarımızın önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelik sırasında ve ardından emzirme sırasında annenin vücudu , anne ve çocuğun beslenmesi için gerekli olan ” yağ rezervlerini” korumak için her şeyi yapar . 

Bu nedenle emzirirken uygulanacak diyetin kilo  almamak için düşük kalorili  ve yüksek kalorili de olmaması gerekir . 

Emzirirken temel kural, beslenme uzmanlarının da önerdiği gibi çeşitli, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamaktır  . Ancak, izlenecek doğru kalori alımını belirlemek için doktorunuz ve/veya jinekoloğunuzla birlikte alınan menüyü değerlendirmek önemlidir  . 

Aslında  emzirme döneminde annenin beslenmesi  , iyi besinler açısından zengin sütün bebeğe geçmesi için çok önemlidir. Bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenmek için beslenmenize dahil etmeniz ve uzak durmanız gereken besinleri ve haftalık menü örneğini keşfedin.

Emzirme Diyeti: Kalori İhtiyacı

ÖNEMLİ NOT: Emziren her anne bebeğini beslemek için günde ortalama 500 kalori kaybeder, bu nedenle bir diyet en azından aynı miktarda kaloriyi yenilemeye yardımcı olmalıdır.

Düşük kalorili bir diyet  , çocuğu bazı besinlerden  veya  büyümesi için gerekli olan bir miktar kaloriden mahrum bırakabilir .

Yeni doğan bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli besinlerden  mahrum bırakmamanın  tek yolu  , sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda dengeli, en doğru beslenmeyi  belirlemede en uygun kişi olan doktorunuzla iletişime geçmektir.

Emziren Anneler İçin Örnek Haftalık Diyet Listesi

Emziren Anneler İçin Örnek Diyet Listesi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Hayatınızın bu dönemini iyi yaşayın ve ağırlığın sizi strese sokmasına izin vermeden bebeğinizin tadını çıkarın. 

Sağlıklı ve dengeli beslenirseniz hamilelikte biriken kiloları yavaş yavaş verdiğinizi göreceksiniz . Bu nedenle tavsiye, emzirirken düşük kalorili bir diyete başlamak değil, bebeğe ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamaktır.

Yani, emzirirken forma girmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız, basit bir yürüyüş bile olsa fiziksel aktivite yapabilirsiniz!

Bebek  tamamen sütten kesildiğinde , fazla kiloları vermek için düşük kalorili bir diyete başlayabilirsiniz  . 

Sağlıklı Beslenme ve Bebeğinizi Mutlu Etmenin Yolları

  1. Günde 2 litre su tüketin.
  2. Kısa bir süreliğine kahve, çay, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler ve çikolatayı çok az tüketin.
  3. Eğer hamilelik döneminde iyot eksikliği yaşadıysanız, yemeklerinizde iyotlu tuzu tercih edin.
  4. Şişkinliğe neden olabilecek kuru baklagilleri fazla tüketmemeye özen gösterin.
  5. Et yiyecekseniz, etiniz iyi pişmiş olsun. Balık yeme konusunda tercihinizi buğulamadan yana yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİR KONU : ” Emziren Anneler İçin Süper Besinler Nelerdir ?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?