Güne Canlı Başlamak İçin İyi Bir Duş Şart

Yeni Bir Güne Pozitif, Enerji Dolu ve Canlı Başlamak İçin

Yeni bir güne capcanlı enerji dolu başlamak için gözümüzü açar açmaz soluğu banyoda suyun altında alırız. 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde duşumuzu alıp, yeni güne hazırlanmaya başlarız. Aslında rutin bir hale getirdiğimiz bu duş alma olayına farklı bir şekilde yaklaşırsak, hem kendimiz güne daha iyi başlarız, hem de daha sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabiliriz. Nasıl mı ?

İyi Bir Uyku Uyumak İçin Sıcak Duş

Duş suyunun sıcaklık derecesine göre farklı etkileri vardır. Diyelim, yorucu günün ardından vücudunuzdaki negatif enerji atıp, ardından rahat bir uyumak için sıcak duş almanız size iyi gelecektir. Sıcak duşun faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

? Bir taraftan sinir sistemlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olurken, bir taraftan da vücudunuzdaki yorgunluğu atmaya yardımcı olur.

? Gözeneklerinizi açarak, cildinizin derinlemesine nefes almasına zemin hazırlar.

? Hem ruhunuzu, hem de bedeninizi rahatlatarak sizi güzel bir uykuya hazırlar.

duş almanın faydaları

Güne Canlı , Pozitif ve Enerji Dolu Başlamak İçin Soğuk Duş

Eğer sizi yoğun, yorucu ve tempolu bir gün bekliyorsa, gün içerisinde enerjinizin düşmemesi için sabah sporundan sonra güzel bir soğuk duş almanızı öneririz. Soğuk duşun altında girdiğinizde kısa bir süre içinde vücudunuzda güçlü bir etkinin olduğunu hissedeceksiniz.

Soğuk Duşun Faydaları

? Sizi yeni bir güne uyandırmaya etkendir.

? Daha sıkı bir cilt elde etmenize zemin hazırlar.

? Metabolizmanızı hızlandırır.

? Aynı zamanda soğuk algınlığına karşıda da etkendir.

Sıcak ve Soğuk Duş Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Sıcak duş uygulamasını şu şekilde yapabilirsiniz. Eğer küvetiniz mevcut ise , içini sıcak su ile doldurabilirsiniz. Bir taraftan kaslarınızı gevşetmek ve bir taraftan da ekstra rahatlık için suyunuzun içine dilerseniz birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Dilerseniz sıcak duş sırasında duşun başlık kısmına bir miktar okaliptus asarak, buharı ile rahatlatıcı yağın vücudunuza nüfus etmesini sağlayabiliriz.

Soğuk duş uygulamasını ise şu şekilde yapabilirsiniz. Önce suyu ayaklarınıza tutup, sonra yavaş yavaş ayaklarınızdan başınıza doğru getirebilirsiniz. İlk etapta isterseniz belirli bir soğukluk derecesinden başlayabilirsiniz. Veyahut ılıktan soğuğa doğru suyun derecesini ayarlayabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?