Güneş Koruyucu Kullanırken Yapılan 4 Önemli Hata

Yaz aylarında cildimize yapabileceğimiz en iyi uygulamalardan biri güneş koruyucu kullanmaktadır. Bir taraftan cildimizi zararlı güneş ışınlarından korumak, bir taraftan da oluşabilecek kırışıklıkları önlemek için, cildimize uygun bir güneş koruyucu kullanmak gerek. Şunu da unutmamak gerekiyor ki, cildimiz için en uygun güneş koruyucunu tercih etsek bile, yanlış kullanım sonucu , cildimizde istenmeyen bazı olumsuz durumlar ile karşılaşabiliriz.

Güneşten Korunurken Yapılan En Büyük Hatalar

Güneşten korunalım, derken yaptığım hataların ne olduğuna gelin, birlikte bir göz atalım.

Hata 1 : Güneş Koruyucu Ürünlerini Dışarı Çıkarken Sürmek

Güneş koruyucu ürünlerini güneşe çıkmadan önce yaklaşık 30 dakika önce evde sürmelisiniz. Aklınızda bulunsun ! Güneşten koruyucu ürünler bu süre içerisinde deriden emilerek görev yapma hazır hale gelmekte. Güneş koruyucu ürünlerini kullanırken, cildinizde bir tabaka oluşturacak şekilde eşit miktarda sürmelisiniz.

güneşten korunmak için yapılan hatalar

Hata 2 : Güneş Koruyucumu Sürdüğüme Göre Tüm Gün Güneş Altında Kalabilirim

Bunu sakın unutmayın ! Hiçbir güneş kremi yada güneş koruyucu sizi güneşin zararlı etkilerinden yüzde 100 korumaz . Bu durumu göz önünde bulundurarak güneş ışınlarının yoğun açıda olduğu zamanlarda dışarıda olmamaya özen gösterin.

Hata 3 : Gölgede Oturup, Güneşten Korunurum

Gölgede olmanız yada şemsiye altında olmanız sizi UV ışınlarından tamamıyla korumaz. Gölgede bile olsanız güneşten koruyucu ürünler kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Hata 4 : UVB Işınlarını Filtre Eden Güneş Koruyucuları Kullanmak Yeterlidir

Her ne kadar UVB ışınları, cildinizdeki güneş yanıklarından sorumlu olsa da , bağışıklık sistemini baskılayan UVA ışınlarından da mutlaka korunmanız gerekir. Aklınızda bulunsun güneş kremi seçerken hem UVB hem de UVA ışınlarını filtre edecek geniş spektrumlu (broad spectrum) ürünleri tercih edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” En İyi 4 Yüz Nemlendirici ve Güneş Kremleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?