Kahve Posası İle Neler Yapılabilir Neler !

Kahve Posasını Değerlendirin !

Günün keyif ya da yorgunluk kahvesini yudumladıktan sonra sakın ha, kahve fincanınızı hemen yıkamayın ! Kahve posası ile birçok şey yapabileceğinizi biliyor muydunuz ?

40 yıllık hatırı olan kahvenin, posası ile birçok şey yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Cilt güzelliğinden saç bakımına, mutfak temizliğinden daha birçok farklı alanlarda kahve posasını değerlendirebilirsiniz. Şimdi mutfağa geçip, bir güzel bol köpüklü sade bir kahve yapalım. Bir taraftan keyifle kahvemizi yudumlayıp, bir taraftan da kahve içtikten sonra posasını nasıl değerlendirebileceğimize bir göz atalım.

Kahve Posası Nasıl Değerlendirilir ?

Cildinize Peeling Yapabilirsiniz

Cildinizi ölü hücrelerden temizlemek için kahve posasından yararlanabilirsiniz. Kahve posasını cildinize ovalayarak sürdüğünüz taktirde içerisinde bulunan kafein cildinizin kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur ve cildinizi taze bir görünüme kavuşturur. Eğer cildiniz kuru ise, cildinizi nemlendirmek için posanın içerisine birkaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Bu karışım bir taraftan cildinizi nemlendirirken, bir taraftan da cildinizin ölü derilerden arındırmaya yardımcı olur.

✔ Selülitlerden Kurtulmak İçin

selülit için kahve posası

Kafein içeren ürünleri cildinize masaj yaparak sürdüğünüz zaman selülitlerinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Duş almadan önce , selülit olan bölgelerinize kahve posası ile masaj yapabilirsiniz.

✔ Yemeklere Farklı Bir Aroma Katmaya Ne Dersiniz ?

kahve telvesinin faydaları

Kahvenin içerisinde bol miktarda lif, antioksidan ve kafein bulmaktadır. Her ne kadar kahve pişirimi sırasında bu maddelerde azalma olsa da hala içerisinde bulunmaktadır. Bazı beslenme uzmanları bir taraftan bu bileşenlerden faydalanmak için bir taraftan da yemeklere tütsülü aromatik bir tat katmak için yemeklere kahve posasının eklenebileceğini söylemekte.

✔ Mum Yaparken Değerlendirebilirsiniz

Yarım kalan mumları eriterek değerlendirmeyi düşünüyorsanız, şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz . Evde hazırlayacağınız mumun içerisine kahve posasını ekleyip , muma hoş bir koku katabilirsiniz.

✔ Mobilya Temizliğinde Kullanabilirsiniz

Nemli bir bezin üzerine bir miktar kahve posası bırakıp, mobilyalarınızı temizleyebilirsiniz. Mobilya yüzeyinin ışıl ışıl parladığını göreceksiniz.

Bitkilerde Gübre Olarak Kullanabileceğinizi Biliyor muydunuz ?

kahve posası ne işe yarar

Evinizde saksı bitkileri mevcut ise bitkin toprağını zenginleştirmek için kahve posasını toprak ile karıştırabilirsiniz. Biliyorsunuz kahve çekirdeği potasyum ve magnezyum yönünden oldukça zengindir. Bu maddeler toprağa karıştığı taktirde bitkilerinizi beslemeye yardımcı olacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?