Öksürüğe İyi Gelecek 4 Bitkisel Formül

Kışın gelmesiyle birlikte öksürük mevsimi de gelmiş durumda. Kimi zaman kullandığımız ilaçlar ile öksürüğümüz kesirken, kimi zamanda bitkilerden destek almak zorunda kalabiliyoruz. Bugünlerde sizlerde bizim gibi öksürükten yana muzdarip iseniz, birazdan paylaşacağımız bitkisel formüllerden yararlanabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Taze Yada Kuru Ayva Yaprakları

Geçmişten günümüze öksürük tedavisinde kullanılan yöntemlerin arasında ayva meyvesi ve yaprakları gelmekte. Ayva meyvesinin içeriğinde bulunan bileşenler, boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili ve boğazı yumuşatıcı etkisi bulunmakta.

Şimdi gelelim, bu meyveyi nasıl kullanacağımıza. Canlar, ayvanın çiçek ve yaprak kısmını demleyerek içebilirsiniz. Eğer tedavi amaçlı içecekseniz, şeker katmayın ! Taze ayva yapraklarını 3 – 5 dakika, kuru ayva yaprağını ise 10 – 15 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Günde 2 fincana kadar içebilirsiniz.

Toz Karabiber ve Bal İkilisi

Yapılan birçok araştırmalar sonucu, toz karabiberin  bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkisi olduğu sonucu elde edilmiştir. Aynı zamanda toz karabiberin meyvesinin demleyerek gargara yapıldığında öksürüğe iyi gelmekte.

Hemen şuraya karabiber ve bal ile hazırlayabileceğiniz bir tarif bırakalım. Ilık suyun içerisine tane karabiber atıp demleyin. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırıp, şifayla içebilirsiniz. Burada önemli bir hatırlatma yapalım.  reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmelisiniz.

Kakule ve Yeşil Çay

Yüksek antioksidan özelliğe sahip yeşil çay kakule ile birleştiğinde, hem bağışıklık sisteminde hem de boğaz yolu enfeksiyonu üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz ?

Dilerseniz yeşil çay ile gargara yapabilirsiniz. Dilerseniz de yeşil çayınızın içerisine kakule ekleyerek, günde 2 yada 3 fincan içebilirsiniz. Hemen burada önemli hatırlamamızı yapalım. hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincandan fazla içmmeyin.

Şahtere – Meyan Kökü – Zencefil Üçlüsü

Daha önce bu üçlü ile tanışmış mıydınız ? Birçoğunuz belki bu bitkileri ayrı ayrı kullanmış olabilirsiniz. Biz şimdi bu muhteşem üçlüyü bir araya getirip, öksürük için etkili bir çay hazırlayacağız.

1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Öksürüğü Kesen 5 Şifalı ” Bitki Çayı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?