Gebe Kalmanız İçin Tüyolar

Dr. Gökçen Erdoğan

Kısa sürede gebe kalmayı düşünen evli çiftler için Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Gökçen Erdoğan bu süreci nasıl kısaltılabileceğine dair bilgilerini bizler paylaştı.

Kısa Sürede Gebe Kalabilmek İçin Öneriler

Op. Dr. Gökçen Erdoğan, gebe kalmak isteyen çiftlerin eğer herhangi bir sıkıntıları yok ise ;

%30 ‘u ilk 1. ayında ,

%70 ‘i ilk 3. ayında ,

% 80 ‘i ilk 6. ayında %92 ‘si ise ilk 1 yılında gebe kalabiliyorlar. Sevgili Dr. Gökçen Hanım bu süreci nasıl kısaltılabilir konusunda bir takım önerilerde bulundu.

gebe kalmanız için tüyolar dr. gökçen erdoğan

İlişki Zamanınız Hesaplayın

Sevgili hanımlar adetinizin birinci gününden itibaren saymaya başlayıp, adetin 11. gününden itibaren 1 hafta boyunca günaşırı ilişkiye girebilirsiniz. Veya ovulasyon testleri ile tam yumurtlama gününüzü tespit edebilirsiniz. Bu noktada küçük bir tüyo verelim; eğer erkek istiyorsanız yumurtlama günü tek ilişki, eğer kız istiyorsanız yumurtlama gününden 3 gün önce ilişki yaşayın. Bu veri spermin ve yumurtanın yaşama sürecinin farklı olmasıyla ilgili herkes tarafından bilinen bilimsel gerçeğe dayalı bir bilgidir. Hiçbir zaman % 100 değildir. Burada tek kesin sonuç Tüp Bebekte (pgd dediğimiz preimplasyon genetik tanı ) ile olur, buda ülkemizde yapılmamaktadır.

Sigara mı İçiyorsunuz ?

Eğer sigara içiyorsanız hem siz hem de eşiniz sigarayı bırakmalısınız. Çünkü sigara, hem sperm yani erkek hücresini, hem de kadın yani yumurta hücresinin kalitesini azaltmaktadır.

Kayganlaştırıcı Jel

Kayganlaştırıcı jel kullanmayın. Neden ? Çünkü içerisinde kimyasal olduğu için sperme zarar verebilir.

Vücut Isısı

İlişkiye girdikten sonra vücut ısısı çok artacak, sıcak duş ve ağır egzersizler yapmayın. Neden ? Çünkü vücut ısısı artması sperm canlılığını ve hareketini bozabilir. Sonrasında sperm akmaması için 5 dakika bacak bacak üstüne atıp, sırt üstü yatıp, bekleyebilirsiniz.

Sperm Kalitesi Artıran Besinler

Sperm kalitesini artırmak için muz – ceviz – fındık – badem – yumurta – tahıl – fasulye – mercimek – ıspanak gibi besinlere tüketebilirsiniz.

Fazla Kilolarınızı Verin

Fazla kilonuz var ise, kilolarınızı verin. Çünkü hem hormonlarınızı etkileyecek, hem de gebelik mekanizmanızı değiştireceğinden dolayı gebe kalmanızı engeller.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?