” Hamile Pilatesi ” Hakkında Merak Edilenler

Hamile Pilatesi

Hamilelik döneminde artık yan gelip, yatma devri artık rafa kaldırılmış durumda ! Şimdiki , sevgili anne adayları, fazla kendini yormamak şartıyla günde maksimum 30 dakika hamilelikte spor yapmaya başladılar. Bu süreçte hamile pilatesi yapmayı tercih ediyorlar.

Hem hamilelikten önce, hem hamilelik döneminde, hem de hamilelikten sonra kadınlar tarafından en çok tercih edilen sporların başında hiç kuşkusuz plates gelmekte. Şuan aklımızdan şöyle bir soru geçebilir. Özellikle hamilelik döneminde neden bu kadar pilates tercih ediliyor ? Hamilelik sürecinde pilatesin faydaları nelerdir. İşte hamile platesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Hamilelikte Pilates

hamileyken pilates yapılır mı

Doğum sürecini oldukça rahat geçirmek için hamilelik süreci boyunca vücut ne kadar esnek olursa, hem hamilelik süreci, hem de doğum o kadar kolay geçmektedir. İşte bu nedenle, bu süreçte anne adayları kendileri çok fazla yormadan hareket etmelerinde fayda var. Ne tür hareketler yapabilirim, vücudumu daha iyi nasıl esnetebilirim gibi sorular sorduğumuzda cevaplar bizi pilatese yönlendirmekte. Pilates, bir taraftan doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olurken, bir taraftan da doğumdan sonraki lohusalık döneminde alınabilecek kiloları da rahatlıkla vermeye yardımcı olmakta.

Hamile Pilatesine Ne Zaman Başlamalıyım ?

hamilelikte spor yapmanın faydaları

Sevgili anne adayları bu soruya yanıt vermeden önce, önemli bir hatırlatmada bulunalım. Hamilelik döneminde ister pilates, isterseniz de herhangi bir spor ya da egzersiz hareketleri yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun talimatı üzerine size uygun hareketleri yapmaya başlayın.

İkinci hatırlatmamızı aynı zamanda uyarımızı da yapalım. Eğer daha önce pilates yapmadıysanız, mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde yapın. Aksi taktirde bilinçsizce yapılan hareketlerden dolayı istenmedik kazalar, önemli rahatsızlıklar oluşabilir.

Şimdi gelelim, sorunuzun cevabınıza. Eğer herhangi bir sağlık sorunuz yok ise ve doktorunuzun da onayı var ise hamile pilatesine hamileliğinizin 12. haftasından sonra başlayabilirsiniz. 12. haftadan doğumunuza kadar hafta maksimum 3 gün yapabilirsiniz.

Hamilelikte Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

  • Doğum için gerekli olan kasları güçlendirir.
  • Kolay bir doğum yapmaya yardımcı olur.
  • Hazımsızlık, şişkinlik ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
  • Hem fiziksel, hem duygusal yönden güçlenirsiniz.
  • Hamilelik sürecinde rastlanan boyun ve bel ağrısı problemlerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Hamilelik sırasında ciltte oluşan çatlaklıklar ve doğum sonrasında oluşan sarkmaları riskini en aza indirir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bir Konu : ” Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?