Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır ?

Op. Dr . Gökçen Erdoğan Yumurtlama Gününüzü Nasıl Hesaplayacağınızı Anlatıyor

Yumurtlama gününü nasıl hesaplanır ? İşin doğrusunu öğrenmek için bir bilene danışalım, istedik. Hemen aklımızda bu konunun uzmanlarından olan kendine özgü üslubuyla anlatan sevgili Kadın Hastalıklar, Doğum Uzmanı ve Cinsel Terapist Op.Dr. Gökçen Erdoğan geldi. Hiç vakit kaybetmeden bu konu ile ilgili açıklamalarını sizler ile paylaşıyoruz.

Birçok evli çift bebek sahibi olmak için yumurtlama dönemini hesaplama yöntemine başvurur. Adet düzeni takip edilerek yumurtlama dönemi bulunup, ayın hangi günlerinde cinsel ilişkiye girilmesi gerektiği hesaplamak mümkün. Yumurtlama dönemini hesaplama yöntemi ile cinsel ilişkiye girerek hamile kalma şansının arttığını belirtiyor.

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır ?

nasıl hamile kalınır

Yumurtlama gününü şu şekilde hesaplıyoruz. İlk etapta son iki adet dönemi başlangıcı arasında geçen günleri hesaplayarak işe başlıyoruz. Bu adet döngüsünü bize kaç günde bir adet olduğumuzu gösterir. Bulduğumuz sayıyı en son adet başlangıç tarihine ekleyince bir sonraki adet başlangıç tarihi anlaşılır. Yumurtlama da bir sonraki adet başlangıcından yaklaşık 14 gün önce olmaktadır. Bir sonraki adet başlangıç tarihinin 14 gün öncesi yumurtlamanın gerçekleşebileceği tarihtir. Diyelim ki iki adet döneminizin arası 28 gün ise yumurtlama yaklaşık 14’üncü günde gerçekleşir. 35 günde bir adet gördüğünüzü var sayarsak ; 35 – 14 = 21 , 21. günde yumurtlama gerçekleşmeye başlıyor. Bir hesap daha yapalım. Diyelim ki ; 25 günde 1 adet görüyorsunuz. 25 – 14 = 11. Yumurtlama gününü hesaplamak bize hangi günlerde cinsel ilişkiye girilirse, hamile kalma olasılığını göstermektedir. İstenmeyen gebelikleri önlemek içinde bu günlerde ilişkiye girmemek veya koruma yöntemleri ile ilişkiye girmeniz gerektiğine işaret etmektedir. Yumurtlamadan 5 gün, yumurtladıktan sonraki 3 gün gebe kalma şansı var. Bu durumda gebe kalma bu 8 gün içinde gerçekleşebilmektedir.

Kaynak : Yumurtlama günü hesaplama ile ilgili bu bilgiler, sevgili Dr. Gökçen Erdoğan’ın Diva Kadın sitesinden .

Sevgili Dr. Gökçen Erdoğan ve ekibine bir kez daha sevgilerimizi iletiyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?