Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Hamilelikte Egzersiz Yapılır mı ?

Sevgili anne adayları, bir taraftan sağlıklı ve aktif bir hamilelik süreci geçirmek için, bir taraftan kilonuzu kontrol altında tutmak adına, bir taraftan da doğumunuzu rahatlıkla yapabilmek adına egzersiz ve spor yapmayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılabilir ?

Bu dönemde herhangi bir sağlık sorunuz yok ise, doktorunuza danışarak, hamilelik pilatesi, yoga , yüzme ve yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz. Nefes egzersiz tekniklerini öğrenin ve uygulayın.

hamileyken egzersiz yapılır mıHamilelik Egzersizi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle egzersizlere başlamadan önce vücudunuzu ısıtın.

Egzersizlerinizi tamamladıktan sonra esneme ve soğuma hareketleri yapın.

Mümkün oldukça her gün aktif olmaya özen gösterin.

Hiçbir şey yapamıyorsanız bile günde en azından 30 dakika yürüyün.

Bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Sıcak havalarda kendinizi fazla yormayın.

Sağlıklı besinler tüketin.

Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

👉 Öncelikle şunu unutmayın ki , hamileliğinizin son dönemlerinde karnınız iyice büyüdüğünden dolayı, hareket kapasiteniz biraz kısılacaktır. Daha yavaş hareket etmeye başlayacaksınız. Bu süreçte mümkün oldukça sizi yormayacak egzersizler yapmaya özen gösterin. Eğer herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

👉 Egzersiz yaparken nefesinizi kontrol altında tutun. Unutmayın ki, nefesiz kaldığınız zaman daha fazla yorulmanıza neden olur, bu da temponuzun düşmesine neden olur.

👉 Eğer hamilelik döneminden önce aktif bir şekilde spor veya egzersiz yapan birisi değilseniz, hamilelik sürecinde yürüyüş – aerobik – yüzme – hafif tempoda koşma gibi hareketlerle başlayabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?